Przejdź do treści
Reklama
Reklama
Kraj

Sejm głosuje wota nieufności. Mejza poza klubem PiS. Półfinały Ligi Mistrzów. 5 tematów na dziś

PAP
Sejm głosuje dziś nad wotum nieufności wobec ministry klimatu i ministry zdrowia. W Sosnowcu pożegnano Łukasza Litewki. Poseł Mejza rozstał się z klubem PiS. Trump rozmawiał z Putinem. Pierwsze półfinały Ligi Mistrzów nie wskazały wyraźnych faworytów.

1. Czy koalicja zda test?

Dziś przed koalicją rządową trudny egzamin, być może najtrudniejszy od 2023 r. W Sejmie głosowane będą wota nieufności wobec dwóch członkiń rządu Donalda Tuska. Ministry zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy oraz – o czym znacznie głośniej – ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski. Rząd zapewne to przetrwa, bo opozycji ekstremalnie trudno będzie zgromadzić 231 głosów niezbędnych do odwołania, ale niewiadomą jest postawa Polski 2050, która grozi, że może zagłosować przeciw.

„Główną przyczyną są tutaj personalne animozje po tym, jak ministra odeszła z partii i założyła razem z innymi rozłamowcami własny sejmowy klub Centrum. Jeśli natomiast ugrupowanie Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz rzeczywiście spełni swoje groźby, koalicja może stanąć na krawędzi rozłamu, bo głosowanie przeciwko ministrowi własnego rządu to polityczny odpowiednik wypowiedzenia wojny” – pisał w naszym wieczornym newsletterze Michał Danielewski.

A Rafał Kalukin w tygodnikowym tekście o burzach w koalicji i opozycji dodaje: „Konfliktu w dawnym środowisku Szymona Hołowni na dobrą sprawę nie ma jak zażegnać, gdyż nie ma on nic wspólnego z racjonalnością. Obydwa skłócone kręgi nie mają praktycznie już żadnych szans na samodzielne przetrwanie, czego prawowita Polska 2050 Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz wciąż zdaje się jednak nie dostrzegać”.

2. Pogrzeb Łukasza Litewki

Uroczystości pogrzebowe posła Łukasza Litewki rozpoczęły się w środę o 13:30 w Sosnowcu. Miały charakter państwowy, mszy świętej przewodniczył biskup sosnowiecki Artur Ważny. „Przyszliśmy pożegnać człowieka, który pokazał nam wszystkim, że autentyczne dobro nie potrzebuje legitymacji, wielkich haseł ani określonych barw, by czynić świat jaśniejszym. Łukasz udowodnił, że najgłośniej mówi serce, które wcale nie musi podnosić głosu, by usłyszały je tysiące” – mówił duchowny.

W pogrzebie posła Litewki wzięła udział para prezydencka – Karol Nawrocki odznaczył pośmiertnie Litewkę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (odznaczenie odebrał na początku uroczystości ojciec posła Zdzisław Litewka). Do Sosnowca przybył także premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, parlamentarzystki i parlamentarzyści. Przed kościołem zebrał się tłum ludzi, którzy chcieli pożegnać Łukasza Litewkę.

Był posłem, ale nie był politykiem, skupiał się na pomocy ludziom i zwierzętom. Kiedy media obiegła szokująca informacja o jego śmierci, kondolencje popłynęły ze wszystkich stron politycznego sporu. Łukasz Litewka zginął 23 kwietnia w Dąbrowie Górniczej w wypadku: jechał na rowerze, został śmiertelnie potrącony przez samochód.

3. Mejza poza klubem PiS

„Od dzisiaj poseł Łukasz Mejza przestaje być członkiem klubu PiS. Jednocześnie informujemy, iż członkiem partii nigdy nie był” – napisał w środę rzecznik partii Rafał Bochenek na platformie X.

„W poczuciu odpowiedzialności za Polskę i obóz patriotyczny, po rozmowie z kierownictwem Partii i Klubu, podjąłem decyzję o wystąpieniu z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość” – odpisał z kolei „bohatersko” Mejza.

O Łukaszu Mejzie głośno jest co jakiś czas, ostatnio najczęściej z powodu wykroczeń drogowych, kolejnych punktów karnych i nałożonych przez policję mandatów. Niedawno został zatrzymany, gdy na drodze ekspresowej pod Zieloną Górą pędził o ok. 30 km/godz. za szybko. Według mediów za szereg podobnych zdarzeń powinien mieć już ponad 160 pkt karnych. Zwykły Polak czy Polka prawo jazdy traci, gdy przekroczy limit 24 pkt.

Kolejna kontrowersja wokół Mejzy, o której zrobiło się ostatnio głośno, to możliwość wzięcia przez niego udziału w tzw. freak fightach. Walk w klatce nie popiera ponoć sam prezes Jarosław Kaczyński, tymczasem w „Rzeczpospolitej” poseł Mejza stwierdził: „Szczerze? Rozważam. Dopuszczam taką możliwość. Byłbym pierwszym czynnym posłem w Europie, który wziąłby udział w takim wydarzeniu, więc stawka za walkę musiałaby być adekwatna. Oczywiście całe wydarzenie potraktowałbym charytatywnie. Jeśli mógłbym pomóc ludziom lub schronisku dla zwierząt, wchodząc do oktagonu, to warto to rozważyć”.

Jak potwierdziło w środę źródło Polskiej Agencji Prasowej w kierownictwie PiS, powodami rozwodu z Mejzą były dokładnie te dwie kwestie. Media przypominają, że Kaczyński długo tolerował wybryki posła, ponieważ ma on mieć otwarte drzwi w Konfederacji Grzegorza Brauna. A to z tym ugrupowaniem PiS walczy o dusze wyborców skrajnej prawicy przed nadchodzącymi w 2027 r. wyborami parlamentarnymi.

4. Rozmowa Trumpa z Putinem

Doradca Władimira Putina Jurij Uszakow poinformował o półtoragodzinnej rozmowie między rosyjskim prezydentem i Donaldem Trumpem. „Zasugerowałem Putinowi mały rozejm w Ukrainie, on może to zrobić” – powiedział po rozmowie przywódca USA. Putin z kolei miał zasugerować zawieszenie broni podczas rosyjskich obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja.

Moskwa nadal bryluje w zakłamywaniu rzeczywistości i zakłada krótką pamięć całego świata. Choć trudno w to uwierzyć, Uszakow zdradził, że Putin miał powiedzieć: „Kijów ucieka się do terrorystycznych metod, atakując obiekty cywilne na terytorium Rosji”.

Innym tematem rozmowy była wojna w Iranie i sytuacja na Bliskim Wschodzie. Putin miał wyrazić poparcie dla decyzji Trumpa o przedłużeniu rozejmu w wojnie z Iranem.

5. Pierwsze półfinały Ligi Mistrzów

Dwa różne półfinały Champions League widzieliśmy we wtorek i środę: pierwszy porywający, z mnóstwem goli, drugi taktyczny, z dwoma rzutami karnymi: po jednym dla każdej z drużyn.

We wtorek w Paryżu PSG podejmowało Bayern Monachium, czyli ubiegłoroczny zwycięzca LM starł się z największym faworytem bieżącej edycji. Wygrali Paryżanie 5:4, mecz był fenomenalny i w sumie – jak pisał na Polityka.pl Filip Zagończyk – mimo tylu goli nadal nic nie wiemy. Rewanż w Niemczech może przynieść każde z możliwych rozwiązań.

W środę w Madrycie Atletico gościło Arsenal Londyn. Bramki padały wyłącznie z rzutów karnych, skończyło się remisem 1:1, który daje lekką przewagę Londyńczykom – będą gospodarzami rewanżu za tydzień.

Finał tegorocznej Ligi Mistrzów zaplanowano 30 maja na Puskas Arenie w Budapeszcie.

Reklama

Czytaj także

null
Świat na zakręcie

Aleksander Kwaśniewski dla „Polityki”: Pracowałem z Clintonem i Bushem. Polityka Trumpa jest bezrozumna

Czy Polska powinna bezgranicznie wierzyć w amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa? Czy Rosja może kiedyś przestać zagrażać Europie? Jaka powinna być nasza polityka zagraniczna? Mówi o tym Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz i Mateuszem Mazzinim w najnowszym odcinku „Świata na zakręcie”.

Agnieszka Lichnerowicz, Mateusz Mazzini
20.04.2026
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną