Kultura

Stan czytelnictwa w Polsce: zły bez zmian

W 2018 r. 37 proc. badanych zadeklarowało przeczytanie jednej książki. W 2018 r. 37 proc. badanych zadeklarowało przeczytanie jednej książki. João Silas / Polityka
Można spojrzeć na wyniki badań Biblioteki Narodowej z innej perspektywy i ucieszyć się, że czytelnictwo przynajmniej nie spada w szybkim tempie. Ale to marna pociecha.

Co roku po ogłoszeniu wyników badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej robi się przykro i smutno. Czytający człowiek czuje się bardziej samotny, choćby na co dzień obracał się w środowisku ludzi czytających, a nawet widywał ludzi z książkami w środkach komunikacji miejskiej.

Ten rok nie przynosi żadnych zmian: w 2018 r. 37 proc. badanych zadeklarowało przeczytanie jednej książki (w 2017 – 38 proc., ta różnica mieści się w granicach błędu statystycznego), 9 proc. przeczytało więcej niż siedem. Kobiety zwyczajowo czytają więcej niż mężczyźni. Najwięcej Polacy czytali, jak pokazują badania, do 2004 r. Potem widać wyraźny odpływ zainteresowania książkami.

Czytaj także: Ile książek jesteśmy w stanie przeczytać przez całe swoje życie?

Instytut Książki obiecywał poprawę. Nic z tego nie wyszło

Można oczywiście spojrzeć na badania z innej perspektywy i ucieszyć się, że czytelnictwo przynajmniej nie spada w szybkim tempie. Chociaż tyle. Przypominają się jednak również buńczuczne zapowiedzi Dariusza Jaworskiego, szefa Instytutu Książki, który trzy lata temu zadeklarował, że Instytut Książki pod jego rządami najpierw zatrzyma spadek, a potem sprawi, że czytelnictwo zacznie wzrastać. No cóż, wiadomo było przecież, że żadna instytucja nie jest sama w stanie zwiększyć czytelnictwa. Potrzebne jest długoterminowe działanie w wielu dziedzinach, przede wszystkim skierowane na edukację. A tymczasem dziś to właśnie edukacja znajduje się w szczególnie opłakanym stanie.

Czytaj także: Co czytają Polacy? Wyniki plebiscytu Lubimyczytać.pl

Reforma edukacji nie sprzyja popularyzowaniu czytania

Spróbujmy zachęcić do czytania dziecko z podwójnego rocznika, ósmoklasistę czy ucznia trzeciej klasy gimnazjum. Popatrzą na nas smutnym wzrokiem, bo kiedy mają czytać? Skoro nałożono na nich jeszcze więcej obowiązków szkolnych niż na innych uczniów? A jak nauczyciele mają rozwijać pasje czytania u dzieci, skoro w związku z re(de)formą edukacji pracują w chaosie, przeciążeniu i przy zmieniających się programach?

Czytaj także: Dzieci i nauczyciele w chaosie deformy edukacji

Czytaj dziecku codziennie

Wielką rolę popularyzatorów czytelnictwa wśród dzieci odgrywają sami pisarze dla najmłodszych. Dzieci czekają na nowe książki Andrzeja Maleszki, Grzegorza Kasdepkego, Joanny Olech i innych. W wielu szkołach podstawowych istnieje snobizm na czytanie, nosi się w tornistrze nowy tom „Magicznego drzewa” czy szwedzkiej serii „Maja i Lasse”, odwiedza się bibliotekę. To już są drobne kroczki. A co my wszyscy możemy robić? Możemy czytać dzieciom głośno, nie ma lepszego sposobu kształtowania ludzi, którzy w przyszłości będą sięgali po książki. Jak to było w słynnym spocie fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom: „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie”.

Czytaj także: Dlaczego warto czytać dzieciom

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną