Nauka

Prezydent zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Ćwiczenia na wypadek epidemii wirusa w Lublinie Ćwiczenia na wypadek epidemii wirusa w Lublinie Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
WHO tymczasem ogłasza, że groźba pandemii stała się realna. Włochy ograniczają ruch w całym kraju.

Prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na wtorek na godz. 11. W jej skład wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA, MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań parlamentarnych, szef kancelarii prezydenta i szef BBN. W posiedzeniu mogą brać udział także byli prezydenci i premierzy, osoby, których obecność jest istotna z punktu widzenia rozpatrywanej sprawy. Po raz ostatni posiedzenie RBN odbyło się w czerwcu 2016 r. i było poświęcone organizowanemu w Warszawie szczytowi NATO. Do zwołania posiedzenia wzywała prezydenta opozycja.

Kontrole sanitarne na granicach

Polskie służby uruchamiają specjalne procedury, by zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Od poniedziałku na pięciu przejściach granicznych (Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki) działają całodobowe punkty sanitarne. Kontroli są poddawani przede wszystkim pasażerowie podróżujący autobusami i busami. Dostaną do wypełnienia specjalne karty zdrowotne. Kontrole będą też prowadzone w pociągach i portach.

Rośnie liczba Polaków chorych na Covid-19

W poniedziałek po południu resort zdrowia informował, że do tej pory w Polsce potwierdzono 17 przypadków koronawirusa. W szpitalach z podejrzeniem zakażenia SARS-Cov-2 przebywa w tej chwili 467 osób, 1014 objętych jest kwarantanną, ponad 7 tys. – nadzorem epidemiologicznym.

Podczas porannej konferencji prasowej minister zdrowia tłumaczył: – To nie są osoby, o których nie wiedzieliśmy, czy są nowe. To pokazuje, że ogromny sens ma kwarantanna. Wśród osób, które podejrzewaliśmy, że mogą być chore, były właśnie te przypadki. Chorzy trafili do szpitali w Zielonej Górze, Szczecinie, Ostródzie, Wrocławiu, Raciborzu, Krakowie i Warszawie.

Służby spodziewają się gwałtownego przyrostu liczby zakażonych. Minister zaapelował do osób w kwarantannie, by nie wychodziły z domu, odradzał spacery i zakupy. Zapowiedział utworzenie specjalnych karetek, które będą pobierały od nich dane.

Czytaj też: Jak przebiegają badania na obecność koronawirusa

Koronawirus w Polsce i odwołane imprezy

Pierwszy polski pacjent zakażony SARS-CoV-2 został zdiagnozowany 4 marca. Mężczyzna wrócił z Niemiec, źle się poczuł, zgłosił się do służb sanitarnych i został przewieziony do szpitala w Zielonej Górze. Tym samym autobusem podróżowała pacjentka numer dwa, która leczy się w Ostródzie. Dwie kolejne zakażone osoby są z rejonu Szczecina, wróciły samochodem z Włoch. Piąty pacjent jest z Wrocławia, według ministra kontakt z SARS-CoV-2 mógł mieć w Wielkiej Brytanii. Szósty również wrócił do Polski z Niemiec – obecnie przebywa w ostródzkim szpitalu. Chorych będzie przybywać, bo taka jest logika działania wirusa.

Główny Inspektor Sanitarny polecił odwołać wszystkie imprezy masowe powyżej 1000 uczestników, odbywające się w zamkniętych pomieszczeniach. Jak poinformował minister Szumowski, rozważane są różne scenariusze, z zamknięciem szkół włącznie.

Czytaj też: Koronawirus zainfekował gospodarkę

WHO: groźba pandemii jest realna

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oświadczył w poniedziałek, że groźba pandemii jest realna. „Koronawirus rozprzestrzenił się w ponad 100 krajach i jest coraz bliżej wywołania pandemii” – stwierdził. Jego zdaniem byłaby to pierwsza pandemia, którą można kontrolować. „Najważniejsze jest to, że nie jesteśmy zdani na łaskę wirusa”.

Jak podkreślał, decyzje podejmowane przez rządy, firmy, społeczności, rodziny i poszczególnych ludzi mogą wpływać na rozwój epidemii. Zauważył, że zakażenia w czterech krajach (Chiny, Korea Południowa, Włochy, Iran) stanowią 93 proc. wszystkich wykrytych przypadków na świecie. To zatem „nierówna epidemia na poziomie globalnym”.

Włochy ograniczają ruch

Na świecie liczba zakażonych przekroczyła 110 tys., zmarło ok. 3,8 tys. osób, wyzdrowiały – 62 tys. Wirus dotarł do ok. 100 krajów, a w Europie najwięcej zakażonych jest we Włoszech. Od weekendu na północy kraju obowiązują ścisłe przepisy zakazujące wjazdu i wyjazdu bez specjalnego pozwolenia, a od wtorku mają być zamknięte wszystkie ośrodki narciarskie.

Premier Giuseppe Conte ogłosił w poniedziałek wieczorem, że podpisze dekret wprowadzający dodatkowe restrykcje w całym kraju. Od wtorku zakazane będą wszelkie publiczne wydarzenia, zamknięte będą kina, teatry, siłownie, dyskoteki, puby, nie będą odbywać się pogrzeby, śluby, wydarzenia sportowe. Szkoły i uniwersytety będą zamknięte do 3 kwietnia. Władze chcą ograniczyć przemieszczanie się ludzi w celach innych niż do pracy czy z powodu nagłych wypadków.

Czytaj także: Koronawirus odcina od świata 16 mln osób we Włoszech

Izrael wprowadza obowiązkową kwarantannę dla podróżnych

Premier Izraela Beniamin Netanjahu ogłosił, że wszyscy wracający do kraju Izraelczycy będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Od czwartku ma to dotyczyć także obcokrajowców, którzy będą wpuszczani do kraju, jeśli dowiodą, że mają środki i możliwości, by pozostać w kwarantannie przez dwa tygodnie.

Do tej pory kwarantannie poddawano osoby przyjeżdżające do Izraela z 15 państw Europy i Azji, teraz zasada ma dotyczyć wszystkich. W kraju odnotowano 42 przypadki zakażenia, ok. 100 tys. osób już objęto kwarantannie.

Mniej nowych zakażeń w Chinach

W Chinach, pierwszym ognisku wirusa, liczba nowych zachorowań kolejny dzień z rzędu maleje. Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w e wtorek, ze w ciągu ostatniej doby pojawiło się 19 nowych przypadków infekcji, o 21 poprzedniej doby. W poniedziałek liczba nowych zakażeń była niższa o cztery przypadki niż dzień wcześniej. Od początku epidemii w Państwie Środka zmarło ok. 3,1 tys. osób.

Od początku epidemii w Państwie Środka zmarło ok. 3,1 tys. osób. W tej chwili zakażonych jest ponad 80,7 tys. osób – 19 tys. jest hospitalizowanych, ok. 59,8 tys. wyzdrowiało.

Sygnałem świadczącym o tym, że chińskie władze uważają, że epidemia powoli wygasa, jest wizyta przywódcy ChRL Xi Jinpinga w mieście Wuhan, gdzie pojawił się we wtorek, by spotkać się z tamtejszym personelem medycznym i dokonać inspekcji działań na rzecz powstrzymania koronawirusa.

Spadek liczby zakażonych odnotowano też w Korei Południowej. W poniedziałek podano, że wykryto 248 nowych przypadków infekcji, najmniej od 10 dni. Korea była do tej pory drugim pod względem liczby zakażonych krajem na świecie po Chinach, ale najnowsze dane wskazują, że wyprzedziły ją Włochy. W poniedziałek włoskie służby podały, że z powodu wirusa zmarły 463 osoby.

Czytaj też: Polskie szpitale bez lekarzy

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną