Rynek

Smartfon na wakacjach

Tanieje roaming w UE

1 lipca tanieją nie tylko rozmowy i esemesy w unijnym roamingu. Po raz pierwszy wreszcie limit kosztów dotyczy także transmisji danych, która stała się niedołącznym elementem korzystania z nowoczesnych komórek.

Kto co roku na wakacje jeździ do Chorwacji, wreszcie będzie mógł swobodniej korzystać z polskiego telefonu. Dzięki wejściu w poniedziałek do Unii, Chorwacja staje się kolejnym krajem, gdzie operatorzy komórkowi nie mogą bezkarnie dyktować horrendalnych cen za używanie komórek w roamingu. Od początku lipca oszczędzą zresztą także wszyscy, którzy korzystają ze swojego telefonu podczas pobytu w innych krajach Unii. Teraz minuta rozmowy wykonywanej zza granicy  kosztuje już tylko 1,22 zł, a minuta odebranego połączenia - zaledwie 36 groszy.

Nowość, długo wyczekiwana, to ograniczenie kosztów transmisji danych, czyli korzystania z Internetu przez smartfona. Wciąż będą one zdecydowanie wyższe niż w kraju, ale na pewno nie przekroczą 2,30 zł za jeden megabajt. Nadal zatem trzeba zachować ostrożność przy używaniu tych usług podczas roamingu, ale cena nie jest już zaporowa dla okazjonalnego korzystania z sieci. Kto chce częściej używać Internetu, powinien znaleźć darmowe Wi-Fi, o co zresztą z każdym rokiem łatwiej.

Na szczęście na tym zapewne obniżki się nie skończą. Po kilkuletniej walce o coraz tańsze połączenia, Komisja Europejska chce wreszcie wykonać ostateczny krok i w ogóle zlikwidować roaming wewnątrz Unii. Miałoby się to stać dokładnie za rok, na początku lipca 2014 r. Gdyby udało się zrealizować te plany, za wszystkie połączenia, esemesy i transmisję danych w całej Unii płacilibyśmy według stawek krajowych. Bruksela słusznie argumentuje, że przecież większość lokalnych telekomów to części ogromnych gigantów jak Orange czy T-Mobile. Obecny system opłat roamingowych krzywdzi klientów i daje nieuzasadnione możliwości dodatkowego zarobku koncernom telekomunikacyjnym. Tym oczywiście szkoda będzie rezygnować z tak łatwego źródła przychodu. Na szczęście dla nich, a na nieszczęście dla klientów, unijne regulacje wielu państw nie obejmą.

O ile bowiem udało się ucywilizować ceny roamingu wewnątrz Unii Europejskiej, to poza nią nadal dzieją się rzeczy straszne. Wystarczy pojechać na Ukrainę, Białoruś czy do Serbii albo polecieć do Turcji czy Tunezji, by przypomnieć sobie, co znaczy drogi roaming. Połączenia kosztujące 4-5 zł za minutę, esemesy za 1,5-2 zł i kosmicznie droga transmisja danych są niestety powszechne. Poza Unią telekomy nadal dyktują horrendalne ceny, a o jakiejkolwiek konkurencji między operatorami nie ma mowy. Kłopot w tym, że wiele krajów wybieranych przez Polaków na urlop z dobrodziejstw taniego roamingu nie może skorzystać. Gdyby nie wytrwałość grona unijnych komisarzy i polityków Parlamentu Europejskiego, także wewnątrz Wspólnoty nic by się z pewnością nie zmieniło. Bo wolny rynek między telefonicznymi gigantami istnieje najwyżej w granicach kraju, gdy potrafią promocjami zażarcie walczyć o nasze względy. W roamingu wszyscy współpracują ze sobą pokojowo, próbując wycisnąć z klienta, ile tylko możliwe.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mocni w głowie. Jak wspierać sportowców psychicznie?

Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską o tym, dlaczego sport stał się wyczerpujący psychicznie i jak ratować zawodników przed załamaniem.

Joanna Cieśla
12.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną