Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Park Wiatrowy Taczalin (koło Legnicy) będzie dostarczać energię do fabryki Mercedesa w Jaworze. Park Wiatrowy Taczalin (koło Legnicy) będzie dostarczać energię do fabryki Mercedesa w Jaworze. Bartłomiej Kudowicz / Forum
W polskiej gospodarce i wokół niej dzieje się wiele ciekawych rzeczy, wartych zauważenia, zapisania, zapamiętania.
Maciej TrybuchowskiGrzegorz Kawecki/Puls Biznesu Maciej Trybuchowski
Jeszcze w tym roku na orbitę okołoziemską zostanie wyniesiony pierwszy polsko-fiński satelita obserwacyjny.materiały prasowe Jeszcze w tym roku na orbitę okołoziemską zostanie wyniesiony pierwszy polsko-fiński satelita obserwacyjny.

Stąd pomysł na nową rubrykę – wybór krótkich informacji dotyczących firm, rynków, przepisów, personaliów, uzupełniający cotygodniową publicystykę gospodarczą POLITYKI. Przegląd przygotowujemy we współpracy z centrum analitycznym Polityka Insight.

Wydarzenia

Press Glass, polski producent szyb zespolonych, zamierza zainwestować ponad 43,5 mln dol. w budowę fabryki w USA, w stanie Wirginia. Produkcja ma rozpocząć się już za rok, a zakład będzie zatrudniał ok. 200 osób. To kolejna inwestycja polskiej firmy na rynku amerykańskim. W 2017 r. Press Glass kupił zakłady Glass Dynamics w Karolinie Północnej. Dziś firma spod Częstochowy jest właścicielem 12 fabryk produkujących szkło zespolone (w Chorwacji, USA, Wielkiej Brytanii i w Polsce).

• Chiński koncern GTHR, producent elektrolitu do baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych, chce zainwestować 45 mln dol. w budowę fabryki pod Oławą (Dolny Śląsk). Produkcja ruszy w 2020 r., a wytwarzany tam elektrolit pozwoli na zaopatrzenie baterii do prawie miliona aut elektrycznych rocznie. Pracę w fabryce znajdzie ok. 100 osób. Wśród pierwszych odbiorców elektrolitu może znaleźć się koreański koncern LG Chem, który koło Wrocławia buduje największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych.

• Pod koniec lipca prezydent podpisał ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, dzięki której firmy rodzinne w przypadku śmierci właściciela będą mogły bez większych przeszkód kontynuować działalność. Do tej pory można było przejąć majątek zmarłego w spadku, ale firma bez właściciela, którego nazwisko figurowało na różnego rodzaju dokumentach: kontraktach handlowych, zezwoleniach i koncesjach, umowach o pracę, praktycznie przestawała funkcjonować. Nowe rozwiązania wprowadzono na wniosek środowisk reprezentujących firmy rodzinne.

• Firma Mercedes-Benz Manufacturing Poland podpisała umowę z VSB Energie Odnawialne Polska na dostawę energii elektrycznej z Parku Wiatrowego Taczalin (koło Legnicy). Energia z 22 turbin ma trafiać bezpośrednio do budowanego przez koncern Mercedes-Benz w Jaworze zakładu produkującego silniki czterocylindrowe. To pierwsza tego typu umowa w Polsce zawarta między branżą przemysłową a dostawcą energii ze źródeł odnawialnych.

• Straty z powodu suszy, która zniszczyła co najmniej 2,2 mln ha upraw, wynoszą już ponad 874 mln zł. Minister rolnictwa zapowiedział, że rolnicy, których straty objęły ponad 70 proc. upraw, dostaną pomoc w wysokości po 1 tys. zł od każdego hektara zniszczonego suszą.

• Od 8 sierpnia banki nie mogą pobierać opłat za prowadzenie tzw. konta podstawowego. To wymóg unijnej dyrektywy PAD (Payment Accounts Directive), zgodnie z którą banki muszą zaoferować klientom dostęp do darmowego konta oraz do wydanej do niego karty płatniczej. Dzięki niej za darmo będzie można wypłacać gotówkę – maksymalnie 5 razy w miesiącu – z różnych bankomatów. Darmowe będą też przelewy internetowe. Jednak posiadacz konta podstawowego nie będzie mógł na ten rachunek dostać żadnego kredytu. I co najważniejsze, aby otworzyć takie konto i z niego korzystać, nie można mieć innego konta w złotych (także w innym banku).

***

Kadry

• Po prawie rocznym wakacie na stanowisku prezesa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW), kiedy z funkcji odwołano wieloletnią szefową Iwonę Srokę, jest jej następca. Został nim Maciej Trybuchowski. Od ponad 20 lat (czyli od początku zawodowej kariery) związany jest z rynkiem kapitałowym. Kierował m.in. biurami maklerskimi banków: Pekao SA, BPS SA, BGŻ. KDPW to centralna instytucja, która sprawuje kontrolę nad systemem depozytowo-rozliczeniowym w obrocie instrumentami finansowymi w Polsce.

Roman Sioda został szefem polskiego oddziału Lenovo Data Center Group (sprzedaż serwerów i urządzeń sieciowych, a także rozwiązań dla centrów danych). Firma, którą będzie kierował, została wydzielona z grupy Lenovo Technology B.V. (sprzedającej komputery). Przez 7 lat Sioda pracował w IBM, a potem w Oracle (dostawca oprogramowania), gdzie odpowiadał m.in. za sprzedaż usług na rynku finansowym i telekomunikacyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jacek Sobala, dotychczasowy prezes Polskiego Radia, został zawieszony w pełnieniu swoich obowiązków. Decyzję o zawieszeniu podjęła Rada Nadzorcza Polskiego Radia, ale ostatecznie to Rada Mediów Narodowych zdecyduje, czy Sobala wróci na stanowisko, czy też zostanie odwołany. Onet.pl podał, że powodem zawieszenia był konflikt z zespołem i brak wizji rozwoju radia publicznego, którego słuchalność spada. Wcześniej Sobala kierował Trójką i TVP Warszawa; pracował m.in. w radiach: Eska, TOK FM, BIS, PIN.

***

Barometr

• Ponad 240 tys. przedsiębiorców, właścicieli małych i dużych firm jest zadłużonych wobec banków czy kontrahentów na łączną kwotę ok. 8,6 mld zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Ale to osoby fizyczne – konsumenci, mają największe długi. Prawie 2,5 mln zarejestrowanych w KRD ma do spłaty aż 44,2 mld zł zobowiązań. To zaległe opłaty za: raty kredytów, rachunki za prąd, telefon, telewizję, przejazdy komunikacją czy alimenty. Aby znaleźć się w rejestrze, wystarczy, że konsument nie ureguluje 200 zł (po upływie 30 dni od wezwania do zapłaty). Minimalna kwota zaległości dla firm za niezapłacone faktury czy kredyty to 500 zł.

• Obecnie 72 proc. posiadaczy smartfonów korzysta z usług bankowości mobilnej – wynika z badania Finansowy Barometr ING. Najczęściej przez telefon sprawdzają wysokość salda czy wysyłają na smartfona przelewy (Blikiem). Jednak w przypadku ważniejszych operacji finansowych częściej korzystają z komputerów. W ten sposób 67 proc. badanych opłaca rachunki i spłaca pożyczki.

• W pierwszej połowie tego roku polskie przedsiębiorstwa przeznaczyły 38,9 mld zł na leasing samochodów osobowych i dostawczych, maszyn, sprzętu komputerowego i różnego rodzaju narzędzi – podał Związek Polskiego Leasingu zrzeszający firmy z całej branży. Najczęściej z leasingu korzystają małe firmy (71,6 proc.), których wysokość obrotów nie przekracza 20 mln zł. Klienci indywidualni stanowią niewielką grupę (0,4 proc.).

• Grupa doradcza Human Power przeprowadziła badanie „Praca, moc, energia w polskich firmach”, sprawdzając wśród 2 tys. 322 menedżerów i pracowników dużych przedsiębiorstw, jak oceniają efektywność swojej pracy. Blisko 60 proc. badanych czuje presję, aby wykonywać kilka zadań naraz, co u większości z nich wywołuje frustrację. 66 proc. przyznaje, że trudno im się skupić, bo ich pracę przerywają telefony, maile, spotkania ze współpracownikami. Ale też co trzeci twierdzi, że nie potrafi pracować bez ciągłego sprawdzania poczty czy powiadomień w telefonie. W efekcie prawie 25 proc. ankietowanych nie ma pewności, czy wykonuje swoje obowiązki wystarczająco wydajnie.

• Drożejąca na światowych rynkach ropa wpływa na wzrost cen paliw w Polsce. W ciągu ostatniego roku olej napędowy zdrożał o 29 proc., a benzyna 95 aż o 37 proc. Wzrosły też (o 17 do 27 proc.) ceny węgla w składach opałowych. Poza tym od 10 sierpnia wyższa jest również opłata za gaz dla gospodarstw domowych. Ostatnio państwowe koncerny zwiększyły import węgla, gazu i ropy z Rosji, co powinno w najbliższym czasie ograniczyć wzrost cen tych surowców. /Polityka Insight Energy

***

Technologia

• Jeszcze w tym roku na orbitę okołoziemską zostanie wyniesiony pierwszy polsko-fiński satelita obserwacyjny. To przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy ICEYE, fińskiego start-upu z polską firmą Creotech Instruments SA. Obie firmy działają w branży kosmicznej i oferują swoje usługi na zasadach komercyjnych. Creotech uczestniczył m.in. w projektach kosmicznych realizowanych w imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Zbudował i wyposażył komorę do montażu statków kosmicznych spełniającą rygorystyczne normy ESA. Firma ICEYE jest twórcą nowatorskiego radaru SAR (będzie umieszczony w satelicie), który umożliwi prowadzenie obserwacji powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych, w tym zachmurzenia, które uniemożliwia taką obserwację satelitom z aparaturą optyczną. W ciągu najbliższych 5 lat firmy planują wynieść na orbitę 18 satelitów.

• Z usług brytyjskiej firmy finansowo-technologicznej Revolut (cyfrowa platforma umożliwiająca wymianę walut, międzynarodowe płatności i przelewy) korzysta już w Polsce 170 tys. osób. Tylko od początku wakacji przybyło firmie 50 tys. nowych użytkowników. Rosnąca popularność firmy Revolut zachęca polskie banki do wydawania klientom kart wielowalutowych i otwierania e-kantorów. Wprawdzie instytucje zarabiają na nich mniej niż przy płatnościach kartą w złotówkach, ale dzięki temu są w stanie ograniczyć liczbę rezygnujących z ich usług klientów. /Polityka Insight Finance

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o 40 proc., a energii o 30 proc. – to zobowiązanie, jakie Grupa Carrefour zamierza zrealizować do 2025 r. we wszystkich marketach należących do sieci. Będzie to możliwe m.in. dzięki proekologicznym rozwiązaniom technologicznym zastosowanym w sklepach. Prace już trwają. W ok. 80 proc. polskich marketów należących do Carrefour Polska tradycyjne oświetlenie wymieniono na lampy LED, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o ok. 20–30 proc. w każdym sklepie. Modernizacji poddawane są też systemy chłodnicze. Te z freonem zastępowane są przyjaznymi dla środowiska i ludzi instalacjami wykorzystującymi do chłodzenia dwutlenek węgla, który pozwala osiągnąć bardzo niskie temperatury, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii do chłodzenia o 30–40 proc. Modernizowane są również systemy wentylacyjne, a na dachach sklepów – na razie kilku – montowane są panele słoneczne.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Rynek; s. 44
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama