„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Kandydat PiS na RPD: Będę chronił życie od poczęcia

72. posiedzenie Sejmu VIII Kadencji 72. posiedzenie Sejmu VIII Kadencji Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Nie oczekujcie, że zmienię poglądy, które zostały mi wpojone w trakcie edukacji: popieram wniosek parlamentarzystów do TK dotyczący uznania za niekonstytucyjną drugą przesłankę do aborcji. Życie zaczyna się od poczęcia – mówił w Sejmie Mikołaj Pawlak.

Sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży zatwierdziły w środę Mikołaja Pawlaka, trzeciego już kandydata PiS na rzecznika praw dziecka. Za głosowało 30 posłów, przeciw 15, jedna wstrzymała się od głosu. Pawlak jest adwokatem, obecnie szefuje Departamentowi Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Cytaty z Korczaka i sukcesy rządu

Na początku posiedzenia kandydat PiS cytował Janusza Korczaka. „Prawo powinno wziąć dzieci w opiekę. Jestem wierny tej zasadzie i chcę jej hołdować, także w czasie, gdy będę rzecznikiem praw dziecka” – mówił. „Mam świadomość, że przedstawieni dotychczas parlamentowi moi poprzednicy reprezentowali zacne profesje, są specjalistami w swoich dziedzinach. Mieliśmy do czynienia z lekarzem, z naukowcem, z socjologiem. (...) Dzisiaj mają państwo do czynienia z prawnikiem. Być może prawnik jest tą osobą, która w najtrudniejszych sprawach dotyczących dzieci będzie odpowiednia” – odnosił się w ten sposób do zarzutów części posłów, że nie spełnia wymogu pięcioletniego okresu „pracy z dziećmi lub na ich rzecz”, niezbędnego przy ubieganiu się o posadę rzecznika.

„Jestem dumny z wychowania, jakie odebrałem. Trzeba podziękować i rodzicom, i patronom. Uczelnia, jaką skończyłam, to tylko element narzędzi, jakimi będę się posługiwał. To narzędzie mądrości” – mówił, nieco za wzniośle. „Odnosimy sukcesy jako państwo, jako wymiar sprawiedliwości. Jestem dumny z tego, że radykalnie zmieniła się sytuacja dzieci: choćby zwiększenie ściągalności alimentów” – podkreślał, zaznaczając, że projekt dotyczący alimentów natychmiastowych, przy którym współpracował w resorcie sprawiedliwości, zebrał pozytywne oceny nawet rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.

Priorytety nowego rzecznika

Przeciwdziałanie samobójstwom nieletnich, zwiększenie opieki zdrowotnej dla dzieci w szkołach, obniżenie przestępczości wobec dzieci oraz zwalczanie dostępu dzieci do pornografii – to problemy, którymi Mikołaj Pawlak chce się zająć w trakcie pracy jako RPD w pierwszej kolejności. „Obecne przepisy nie chronią prawa dziecka do intymności. To jest trwoga. Takie treści są degradujące dla młodego człowieka” – uważa. Sam ma dwóch synów.

Pawlak zapowiedział otwartość na współpracę ze specjalistami ze wszystkich obszarów. Także z fundacją Nie Lękajcie Się, która opublikowała niedawno mapę pedofilii w Polsce.

W patriotyczną edukację dzieci mają w większym stopniu włączyć się harcerze.

Kandydat PiS zapowiedział także, że będzie chronił dzieci żyjące w tzw. rodzinach tęczowych. „Dziecko nie ma kolorów, ma prawa jak wszyscy inni. Będę działał dla ich dobra, niekoniecznie dobra rodziców, bo to coś innego” – taką złożył deklarację.

Poproszony o zabranie głosu w sprawie przerywania ciąży przez nastolatki powiedział: „Nie oczekujcie, że zmienię poglądy, które zostały mi wpojone w trakcie edukacji: życie jest bezwzględnym prawem. popieram wniosek parlamentarzystów do TK dotyczący uznania za niekonstytucyjną drugą przesłankę do aborcji [to przesłanka embriopatologiczna*]. Życie zaczyna się od poczęcia. W sprawie unicestwienia człowieka rzecznik będzie także zabierał głos”.

Mikołaj Pawlak popiera też zakaz kar cielesnych, chce zapewnić nastoletnim matkom permanentny kontakt z dziećmi i będzie „podejmował kroki” w sprawie patologii wynikających z reformy edukacji.

Nowy RPD już w tym tygodniu?

Pawlak może zostać wybrany na pięcioletnią kadencję RPD już w tym tygodniu – w czwartek lub piątek. Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka zakończyła się 27 sierpnia 2018 r. Zgodnie z ustawą o RPD będzie pełnił swe obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.

*Druga przesłanka mówi o możliwości przerwania ciąży, kiedy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama