Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Kto sklasyfikuje maturzystów? Nauczyciele czy rząd?

Strajk nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej Strajk nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Tam, gdzie protest trwa, mogą nie zebrać się rady klasyfikacyjne, niezbędne, by postawić uczniom oceny końcowe. Bez ocen końcowych matury zdawać nie można. A czas na ich wystawienie mija jutro.

O godz. 15 rząd ma przedstawić projekt zmiany przepisów, które sprawią, że uczniowie trzecich i czwartych klas szkół ponadgimnazjalnych mogliby przystąpić do matur mimo strajku nauczycieli. Tam, gdzie protest trwa, mogą nie zebrać się rady klasyfikacyjne, niezbędne, by postawić uczniom oceny końcowe. Bez ocen końcowych – w świetle obecnych przepisów – matury zdawać nie można. A czas na ich wystawienie mija jutro.

Pierwsze ostre podziały wśród strajkujących nauczycieli

Tzw. Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy, który stworzyli nauczyciele niezrzeszeni w związkach zawodowych, rekomendował wczoraj protestującym przeprowadzenie rad, częściowe zawieszenie strajku na ich czas, by zaraz potem do niego wrócić. Ten apel wzbudził jednak kontrowersje. W ankiecie na fanpage′u grupy „Ja, nauczyciel” miażdżąca większość odpowiedziała, że nie zgadza się z rekomendacją OMKS. Decyzje o nieklasyfikowaniu uczniów podjęła większość szkół ponadgimnazjalnych m.in. w Łodzi i we Wrocławiu. Na OMKS spadła natomiast fala ostrej krytyki. Tak ostre podziały pojawiły się po raz pierwszy wśród strajkujących nauczycieli – i nie rokują dobrze najbliższej przyszłości protestu.

Krok rządu – jak wynika z nieoficjalnych informacji – czyli kolejna wysoce dyskusyjna zmiana prawa, może jednak z powrotem zjednoczyć środowisko.

Edwin Bendyk: Strajk wkroczył w decydującą fazę

Jak prowadzić strajk i nie blokować matur

Społeczne akcje wsparcia protestu wciąż trwają. Po wczorajszych manifestacjach organizowanych przez ZNP w kilkunastu miastach dziś przed MEN przyszedł kolejny, tym razem zwołany oddolnie marsz nauczycieli i ich sojuszników. W pomarańczową koszulkę z wykrzyknikiem przyodziano wczoraj łódzki pomnik Kościuszki. Jeden z głównych argumentów podnoszonych przez OMKS na rzecz przeprowadzenia klasyfikacji tak, by nie blokować matur, dotyczy odbioru społecznego – i zachowania społecznego poparcia dla nauczycieli i ich strajku.

Dariusz Chętkowski: Dyrektorzy przejmują strajk

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną