Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

1587 nowych zakażeń. Najwięcej od początku pandemii

SOR w Zielonej Górze SOR w Zielonej Górze Władysław Czulak / Agencja Gazeta
Jak podało Ministerstwo Zdrowia, ostatniej doby przybyło w Polsce 1587 chorych na Covid-19. Najwięcej na Mazowszu i w Małopolsce.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

Nowy rekord zakażeń w Polsce

W piątek 25 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1587 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (295), małopolskiego (241), kujawsko-pomorskiego (162), pomorskiego (128), śląskiego (126), warmińsko-mazurskiego (87), wielkopolskiego (84), łódzkiego (78), zachodniopomorskiego (61), lubelskiego (59), podkarpackiego (55), podlaskiego (54), dolnośląskiego (52), świętokrzyskiego (52), opolskiego (38) i lubuskiego (15).

To największy dzienny przyrost w naszym kraju od początku pandemii. Ponad tysiąc (1002) zakażeń odnotowano po raz pierwszy 19 września, a w czwartek 24 września nowych i potwierdzonych infekcji było 1136.

Ostatniej doby z powodu infekcji zmarły 23 osoby w wieku 51–94 lata – to mieszkańcy Siedlec, Krakowa, Ostródy, Gdyni, Kędzierzyna-Koźla, Elbląga, Biłgoraju, Lublina, Zgierza, Bełchatowa, Poznania, Tychów, Świętochłowic oraz Raciborza. Większość z nich miała choroby współistniejące. Koronawirusem zakaziło się w Polsce do tej pory 84 396 osób, z powodu Covid-19 zmarły 2 392. W ciągu doby wykonano ok. 23,7 tys. testów na obecność koronawirusa.

Czytaj też: Czy w Polsce wzrosła śmiertelność z powodu Covid-19

Nowe zasady bezpieczeństwa Covid-19PolitykaNowe zasady bezpieczeństwa Covid-19

Covid-19. Gdzie są strefy czerwone i żółte?

W ostatnich dniach rośnie też liczba powiatów obejmowanych specjalnymi obostrzeniami. Politykę regionalizacji zakazów i nakazów rząd przyjął kilkanaście tygodni temu, jednocześnie zapewniając, że nie będzie w Polsce drugiego lockdownu.

W tzw. czerwonej strefie od piątku są dwa powiaty: głubczycki i kartuski. W rejonach tych obowiązuje m.in. zakaz organizowania targów czy kongresów, nie mogą działać sanatoria, wesołe miasteczka czy parki rozrywki. Sale w kinach mogą być wypełnione maksymalnie w jednej czwartej, a liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i weselach nie może przekraczać 50 (prócz obsługi). W przestrzeni publicznej trzeba zasłaniać usta i nos.

W tzw. żółtej strefie są powiaty: nowotarski, myślenicki, aleksandrowski, kielecki, kartuski, tatrzański, gostyński (wielkopolskie), brzeski, bytowski, milicki, suski, trzebnicki, otwocki, Sopot, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski. W strefach tych obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W kinach może być zajęta jedna czwarta miejsc. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 (prócz obsługi).

Czytaj też: Musimy z tym żyć. Taka natura tego koronawirusa

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną