Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Bezpartyjni Samorządowcy: koleją do Sejmu. Kto jest kim na listach wyborczych

Spotkanie Ruchu Samorządowego Bezpartyjni we Wrocławiu Spotkanie Ruchu Samorządowego Bezpartyjni we Wrocławiu Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
Pracownicy Kolei Dolnośląskich z ich prezesem na czele, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, otoczenie prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego – czyli kto trafił na listy Bezpartyjnych Samorządowców.

Kilku politologów, pracowników akademickich, nauczyciele, przedsiębiorcy, wizażystka, urzędnicy i działacze samorządowi, ekonomiści, studenci, księgowi, doradcy finansowi, specjaliści ds. sprzedaży, marketingu, administracji publicznej czy rachunkowości, organizatorzy imprez rozrywkowych, kierowcy, emeryci, inżynierowie – to tylko część profesji, jakie do Sejmu wniosą parlamentarzyści Bezpartyjnych Samorządowców. Jeśli się do tego Sejmu w najbliższych wyborach dostaną.

Lista „kolejarzy”

Tylko z Kolei Dolnośląskich do Sejmu z listy BS startuje 11 osób. To prezes Damian Stawikowski, były sekretarz Lubina i wicestarosta, który prowadzi listę w Szczecinie, ale też wiceprezes spółki Wojciech Zdanowski, startujący z ostatniego miejsca w Łodzi, czy pracownik biura prasowego KD Andrzej Padniewski – pozycja 13. w Koszalinie. O mandat będą też walczyć Bartłomiej Rodak, rzecznik KD i syn wieloletniego rzecznika prezydenta miasta Tadeusza Krzakowskiego (5. miejsce w Legnicy), Marek Dłubała, audytor w KD (wcześniej pracownik Zarządu Spółek Miejskich w Lubinie; miejsce 9. w Wałbrzychu), Bartosz Jungiewicz, dyrektor handlowy KD (21. na liście wrocławskiej).

Z Lublina startować będzie Katarzyna Skoczylas, ze Szczecina Joanna Janczura. Z Łodzi Martyna Dziuba, kierowniczka marketingu KD (wcześniej specjalistka ds. PR w KGHM Zanam), Marzena Kriegel, była dyrektor Galerii Piastów w Legnicy, obecnie w Biurze Zarządu KD, oraz Łukasz Romaniecki, dyrektor ds. eksploatacji KD. Izabella Polak-Salomon, nauczycielka, prywatnie żona lubińskiego radnego, pracująca dziś w spółce samorządowej Koleje Dolnośląskie, o mandat będzie walczyć z okręgu chełmskiego. Z KD związany był także Paweł Kleszcz, politolog, obecnie starosta lubiński, który w KD był dyrektorem ds. administracyjnych, a do Sejmu startuje z Legnicy.

Lista lubińska

Druga i równie liczna co „kolejarze” grupa to urzędnicy związani z Lubinem i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Prezydent Lubina Robert Raczyński jest jedynką na liście legnickiej. Joanna Kania, pracująca na co dzień w kancelarii Raczyńskiego, startuje w okręgu nr 10, czyli w Piotrkowie Trybunalskim, Ewelina Ordon i Arleta Kidacka-Wnuk z lubińskiego magistratu startują: pierwsza w Bielsku-Białej, druga w Rybniku. Dyrektor departamentu edukacji w Starostwie Powiatowym w Lubinie Aleksander Bobowski jest na liście w okręgu chełmskim, Roman Kozłowski, były prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej i Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, obecnie dyrektor Departamentu Architektury i nieruchomości w Starostwie Powiatowym w Lubinie, startuje w… Elblągu, a Joanna Macanko z powiatowego Centrum Działań Twórczych jest na liście w okręgu chełmskim.

O mandat poselski walczą także lubiński radny Roman Zaprutko (z Wrocławia), Ignacy Pięta, były wójt Mściwojowa i doradca Raczyńskiego (z Legnicy), i Beata Castañeda Trujillo, była dyrektor Domu Kultury w Krotoszycach, skarbniczka Stowarzyszenia Kaczawskiego i wójt gminy Krotoszyce w latach 2014–18 (także z Legnicy). W 2019 r. Castañeda Trujillo wygrała konkurs na stanowisko głównego specjalisty kancelarii prezydenta Lubina, gdzie odpowiada za kontakty krajowe i międzynarodowe z inwestorami i wdrażanie nowych technologii. Marcelina Falkiewicz, radna powiatu polkowickiego, była rzeczniczka Raczyńskiego, obecnie prezeska spółki TVL, która oprócz nadawania programów w Zagłębiu Miedziowym wydaje portale Lubin.pl, PulsLegnicy.pl i TuWroclaw.com oraz bezpłatny tygodnik „Wiadomości Lubińskie”, kandyduje w Łodzi.

A z Wrocławia startuje Ewa Zdrojewska, była radna dolnośląskiego sejmiku, obecnie uważana za współpracowniczkę Tymoteusza Myrdy, od 2018 r. członka zarządu województwa dolnośląskiego. Zdrojewska kojarzona jest też z fundacją GIA DINH z Lubina, nadawcą TVRegionalna.pl. Prezes Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Lubinie Tomasz Jeger jest jedynką w Poznaniu, a Karol Kusibab, w 2018 r. startujący na burmistrza Leśnej, obecnie rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Lubaniu i pracownik Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka, startuje z Legnicy.

Sportowcy z Lubina

Z Lubinem czy też, ściślej, z tutejszym klubem sportowym Zagłębie Lubin związani są m.in. Daria Michalak, piłkarka ręczna ze Szczecina, od 2019 r. grająca w Zagłębiu Lubin, gwiazda drużyny, reprezentantka kraju. I nr 2 na liście do Sejmu w Szczecinie. Z tego okręgu o mandat walczy też Romuald Kujawa, były piłkarz Zagłębia Lubin, który w 1990 r. zdobył Złote Buty jako najlepszy piłkarz ekstraklasy, a obecnie jest trenerem i radnym Lubina. Kolejni związani z klubem kandydaci to Dariusz Bobrek, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego Zagłębie Lubin, oraz Andżelika Kiwak, która jako nastolatka została uznana za najładniejszą fankę klubu, zdobywając tytuł Miss Zagłębia Lubin.

Z Piotrkowa Trybunalskiego startuje rodowita lubinianka i łyżwiarka szybka Natalia Czerwonka, srebrna medalistka z Soczi, dwukrotna drużynowa medalistka świata i wicemistrzyni Europy w 2022 r. Czerwonka, związana z MKS Cuprum Lubin, zakończyła karierę sportową. W 2014 r. bez powodzenia kandydowała do sejmiku dolnośląskiego z listy Bezpartyjnych, rok później znalazła się na liście JOW SB do Sejmu. Wtedy lista została wyrejestrowana wskutek rezygnacji dużej liczby kandydatów.

W czerwcu 2023 r. Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego na swojej stronie zamieścił informację o utworzeniu w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy klasy łyżwiarstwa szybkiego. Inicjatorką przedsięwzięcia była właśnie Czerwonka, która prowadzi własną Akademię Sportowego Rozwoju. Klasę będą finansować samorząd województwa dolnośląskiego, który prowadzi szkołę, i Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. „Dla mnie to wzruszająca chwila. Od dwóch lat myślałam o tym, jak wesprzeć dzieci, które będą mogły się rozwijać w tej dyscyplinie. Myślę, że to jest początek czegoś naprawdę wielkiego. Sport uczy cierpliwości, pracowitości i pokory, ale to wszystko byłoby na nic, gdybym nie otrzymała wsparcia od Państwa – od samorządów” – czytamy na stronie.

Przy uroczystym podpisywaniu umowy była obecna prezydent Świdnicy Beata Moskal, kojarzona z SLD, do niedawna członkini ruchu samorządowego „TAK! Dla Polski”, usunięta z niego za poparcie marszałka województwa dolnośląskiego w sprawie budżetu województwa. A prócz tego marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców (niegdyś w PO) i Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek dolnośląskiego samorządu, polityk PiS i kandydat do Senatu we Wrocławiu.

Lista marszałkowska

W Białymstoku listę Bezpartyjnych otwiera Piotr Koszarek, zastępca dyrektora gabinetu dolnośląskiego marszałka Przybylskiego. Cztery lata temu był koordynatorem SB w okręgach na Dolnym Śląsku. Z 28., ostatniego miejsca na tej liście startuje Magdalena Najborowska-Pacamaj, która pracuje w urzędzie marszałkowskim jako zastępczyni dyrektora Departamentu Organizacyjnego i Kadr. Prywatnie żona Cezarego Pacamaja, prezesa wrocławskiego lotniska z nominacji BS.

Z dolnośląskim urzędem marszałkowskim związani są także Bartomiej Kubicz, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji UMWD (startuje w Wałbrzychu), pracująca w biurze marszałka województwa Elżbieta Kącka (w Bydgoszczy), Dorota Weber z tej samej jednostki urzędu (z Konina). Łukasz Szewczak i Łukasz Nowicki, pracujący w Dziale Infrastruktury Rowerowej UMWD, startują w Bydgoszczy i Krakowie, a Rafał Pilch, dyrektor Wydziału Sportu w tym samym urzędzie, z Rzeszowa.

O mandaty poselskie walczą też Agnieszka Marchewka, zastępczyni dyrektora Departamentu Marszałka (dolnośląskiego; kandyduje z Krosna), Aleksandra Sopuch z Wydziału Komunikacji UMWD (z Rzeszowa). Z białostockiej listy startują dyrektor Wydziału Organizacyjnego Agnieszka Fedorczuk-Elias i Maryla Nagajczyk z Wydziału Obsługi Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego. Rzecznik marszałka Dolnego Śląska Jakub Nowakowski trafił na listę w okręgu koszalińskim, a Grzegorz Ćwiertniewicz, były dyrektor dolnośląskiego Wydziału Kultury, we Wrocławiu, gdzie listę prowadzi Krzysztof Maj, niegdyś dyrektor Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, ale też rzecznik prezydenta Lubina, wicestarosta lubiński, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław, a od 2021 r. członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Czytaj też: Bezpartyjni Samorządowcy rozsadzą pakt senacki? PiS zaciera ręce

Matecznik Bezpartyjnych

Tylko w okręgu nr 9 w Łodzi na 19 kandydatów na liście 12 jest z Lubina, Legnicy i Wrocławia – Dolny Śląsk to matecznik Bezpartyjnych, którzy w sejmiku tworzą koalicję z PiS. Listę koszalińską otwiera jednak Sebastian Tomczak, pełnomocnik BS w woj. zachodniopomorskim, który od kilku lat pełni funkcje dyrektorskie w ministerstwach (m.in. finansów). W Opolu BS wystawili na jedynce byłego skarbnika i wiceprezydenta Wrocławia Macieja Bluja, wieloletniego współpracownika Rafała Dutkiewicza. Bluj w pandemii został pełnomocnikiem dolnośląskiego wojewody Jarosława Obremskiego ds. budowy szpitala tymczasowego dla chorych na covid-19 przy ul. Rakietowej we Wrocławiu. Kontrowersyjną inwestycję skrytykowała m.in. Najwyższa Izba Kontroli – głównie za gigantyczne koszty.

W okręgu nr 22 (powiaty bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki i miasta na prawach powiatu: Krosno i Przemyśl) Bezpartyjni Samorządowcy miejsce 24. dali Jackowi Kiełbowi, byłemu siatkarzowi MKS Ikar Legnica, od 2004 r. zawodowo związanemu z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy. Kiełb od 2014 r. jest członkiem zarządu głównego AZS w Warszawie, ale przede wszystkim wiceprezesem Agencji Rozwoju Regionalnego „Arleg” w Legnicy. Z zarządu „Arlegu” do Sejmu startuje też Dominika Szwab (okręg nowosądecki).

O mandaty powalczą także zastępca burmistrza Ochoty Grzegorz Wysocki, zastępca burmistrza Pragi-Południe Dariusz Kacprzak, burmistrz Twardogóry Zbigniew Potyrała, politolog Andrzej Mieloch, prywatnie mąż dyrektorki Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy.

Miejsce dostał także Marek Woch. Kilka miesięcy temu „Dziennik Gazeta Prawna” ujawnił historie byłych pracowników urzędu zarzucających mu mobbing i inne sprzeczne z kodeksem pracy zachowania. Woch, który w lipcu został koordynatorem Bezpartyjnych w województwie lubelskim i stąd startuje do Sejmu, stoi też na czele fundacji Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw – formalnie niezwiązanej z tym urzędem, ale zaangażowanej w zbiórkę podpisów pod projektem „dobrowolnego ZUS” dla przedsiębiorców.

Przypomnijmy: w styczniu 2023 r. fundacja na swojej stronie poinformowała, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek postanowieniem z 16 stycznia 2023 r. przyjęła zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców w Polsce, który realizuje pierwszy punkt z tzw. dziesiątki Adama Abramowicza, rzecznika MŚP. Pełnomocnikiem komitetu został Woch, a jego zastępcą poseł... Paweł Kukiz, który swoją karierę polityczną zaczynał ze wsparciem Roberta Raczyńskiego i Bezpartyjnych Samorządowców. Komitet miał trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów, ale ostatecznie projekt do laski marszałkowskiej nie wpłynął.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną