Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Koniec średniowiecza. Kurator Barbara Nowak zwolniona. Kto ją zastąpi?

Ministra edukacji Barbara Nowacka na konferencji prasowej ws. powołania Gabrieli Olszowskiej (w tle) na stanowisko małopolskiej kurator oświaty, 15 grudnia 2023 r. Ministra edukacji Barbara Nowacka na konferencji prasowej ws. powołania Gabrieli Olszowskiej (w tle) na stanowisko małopolskiej kurator oświaty, 15 grudnia 2023 r. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
Jak zapowiedziała Barbara Nowacka, zgodnie z procedurami w ciągu miesiąca zostanie rozpisany nowy konkurs na szefa lub szefową małopolskiego kuratorium. Pozostałych 15 kuratorów zostanie odwołanych do końca roku.

Czarny czas dla edukacji, średniowiecze, które próbowała przywrócić w szkołach pani kurator Barbara Nowak, właśnie się skończyło. Po konsultacji z panem wojewodą podpisałam odwołanie pani Nowak z funkcji Małopolskiego Kuratora Oświaty – ogłosiła ministra edukacji Barbara Nowacka na konferencji w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, w towarzystwie nowego wojewody Krzysztofa Klęczora. I bez wątpienia jest to jedno z najbardziej emocjonujących i symbolicznych wydarzeń w polskiej edukacji ostatnich miesięcy.

„Kurator” oznacza opiekun, nie prokurator

W trakcie konferencji politycy podkreślali, że Barbara Nowak jest symbolem wszystkiego, czemu Polacy powiedzieli „nie” w wyborach parlamentarnych, a kuratorium oświaty nie jest od zakazywania udziału w spektaklach teatralnych ani od kontrowersyjnych wpisów w mediach społecznościowych, tylko od pomagania szkołom.

Pełnienie obowiązków kuratora powierzono na czas przejściowy Gabrieli Olszowskiej. – Uwielbiam pracować i będę pracować. Kurator oznacza opiekun, nie prokurator – powiedziała w pierwszych zdaniach. – Dzieciaki, organizacje związane z oświatą, rodzice i dyrektorzy – wszyscy możemy wspomóc się nawzajem i razem rozwiązywać problemy. Powołanie Gabrieli Olszowskiej ma również znaczenie symboliczne. Ta doktor polonistyki, znana i charyzmatyczna krakowska pedagożka, wiele lat była dyrektorką jednego z najlepszych gimnazjów w mieście. Została odwołana przez kurator Nowak w następstwie konfliktu z matką uczennicy. Wcześniej w tej bardzo skomplikowanej sprawie Olszowska – jako dyrektorka – popełniła błąd, ale jednocześnie szukała pomocy we wszystkich możliwych instytucjach i nie uzyskała jej. Ze strony kuratorium spotkała się nie tylko z milczeniem, ale wręcz z nękaniem. W sądzie pracy wygrała z kuratorium sprawę.

Dymisje 15 kuratorów do końca roku

Powołanie Olszowskiej to dobra decyzja – zwłaszcza na tle zapowiedzi, które w ostatnich dniach pojawiły się w mediach, że obowiązki kuratora miałaby przejąć Katarzyna Mitka, dyrektorka szkoły podstawowej w Małopolsce i działaczka oświatowa, ale też wiceprezeska PSL w powiecie krakowskim. Wzbudziło to niepokój, że zapowiedzi o odpolitycznieniu oświaty szybko okażą się na wyrost. Ale na szczęście pierwsze „sprawdzam” na tym odcinku wyszło pomyślnie.

Jak zapowiedziała Barbara Nowacka, zgodnie z procedurami w ciągu miesiąca zostanie rozpisany nowy konkurs na szefa lub szefową małopolskiego kuratorium. Pozostałych 15 kuratorów zostanie odwołanych do końca roku.

Ministra Nowacka zakończyła oświadczenie zdaniem, że chciałaby powiedzieć dotychczasowej małopolskiej kurator „dziękuję za pracę”, ale po prostu nie potrafi. Sama odchodząca urzędniczka jest jednak z siebie zadowolona. W swoich ulubionych mediach społecznościowych pożegnała się ewangelicznym cytatem z listu do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem”. Czego, zasadniczo, można się było spodziewać.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Nie tylko Collegium Humanum. Afera trwa. Producentów dyplomów MBA było więcej

Od kilkunastu tygodni śląski wydział Prokuratury Krajowej prowadzi wielowątkowe śledztwo, a o skali handlu dyplomami mówi jeden z najnowszych zarzutów, jakie usłyszał zatrzymany ponad miesiąc temu rektor Collegium Humanum Paweł Cz.

Anna Dąbrowska
09.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną