Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Bomby bieliźniane

Ibrahim Hassan al-Asiri prawdopodobnie ukrywa się w Jemenie. Ibrahim Hassan al-Asiri prawdopodobnie ukrywa się w Jemenie. EPA / PAP

Najbardziej poszukiwanym członkiem Al-Kaidy jest 30-letni Saudyjczyk Ibrahim Hassan al-Asiri. Ukrywa się prawdopodobnie w Jemenie i konstruuje wymyślne bomby. Al-Kaida z Półwyspu Arabskiego kilkukrotnie zdołała przemycić je na pokłady samolotów lecących do Ameryki. Konstrukcje al-Asiriego nie mają metalowych części, na dodatek są niewielkie i ledwo widać je nawet w lotniskowych skanerach zaglądających pod ubrania pasażerów. Mimo małego rozmiaru bomby mogą zniszczyć odrzutowiec – pod warunkiem, że uda się je zdetonować, bo dotąd zawodziły (jak w Boże Narodzenie 2009 r., gdy pewien Nigeryjczyk ukrył konstrukcję al-Asiriego w majtkach, ale zamiast wysadzić samolot, doprowadził jedynie do pożaru własnej bielizny).

Teraz CIA, wspólnie z wywiadem saudyjskim, przechwyciła najnowszy produkt bombiarza z Jemenu. Bomba jest znacznie bardziej wyrafinowana niż poprzednie. To wiadomość zła, ale jest i wiadomość dobra: Amerykanie depczą spadkobiercom Osamy ibn Ladena po piętach, Al-Kaida nie ma czego szukać na pograniczu Afganistanu i Pakistanu, coraz mniej bezpiecznie czuć się może także w Jemenie, od lat nie przeprowadziła żadnego spektakularnego zamachu. Między innymi dlatego na lotniskach nie zaostrza się procedur bezpieczeństwa.

Polityka 20.2012 (2858) z dnia 16.05.2012; Flesz. Świat; s. 12
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną