„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Premier wolny, sejsmolodzy skazani

Czy Silvio Berlusconi po raz kolejny uniknie kary więzienia? Czy Silvio Berlusconi po raz kolejny uniknie kary więzienia? Tony Gentile/Reuters / Forum

Dwa zaskakujące wyroki we Włoszech. 23 października sąd w L’Aquili skazał siedmiu sejsmologów za trzęsienie ziemi, które w 2009 r. zburzyło znaczną część miasta i kosztowało życie 309 osób. Sędzia uznał, że badacze są winni spowodowania śmierci przez zaniedbanie obowiązków, gdyż nie ostrzegli przed wielkim wstrząsem. Powszechnie wiadomo, że sejsmologia nie jest w stanie przewidzieć daty ani siły trzęsień ziemi, a główną przyczyną dużej liczby zabitych w L’Aquili było nieprzystosowanie budynków do warunków sejsmicznych w okolicy. Winę za to ponoszą akurat władze miasta, które wydawały pozwolenia na ich budowę.

Wyrok na sejsmologów jest nieprawomocny, podobnie jak pierwszy od dawna wyrok skazujący Silvio Berlusconiego. 26 października sąd w Mediolanie skazał ekspremiera na cztery lata za niezapłacenie podatków od amerykańskich filmów zakupionych przez jego koncern Mediaset. 76-letni Berlusconi nie pójdzie jednak siedzieć, bo zanim sprawa trafi do apelacji, zostanie i tak umorzona – w przyszłym roku ulegnie przedawnieniu. W podobny sposób premier uniknął już trzech wyroków. Berlusconiego wciąż czeka finał procesu za seks z nieletnią Karimą el-Mahroug, znaną we Włoszech pod pseudonimem Ruby Sercokradki.

Polityka 44.2012 (2881) z dnia 29.10.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną