Świat

Premier wolny, sejsmolodzy skazani

Czy Silvio Berlusconi po raz kolejny uniknie kary więzienia? Czy Silvio Berlusconi po raz kolejny uniknie kary więzienia? Tony Gentile/Reuters / Forum

Dwa zaskakujące wyroki we Włoszech. 23 października sąd w L’Aquili skazał siedmiu sejsmologów za trzęsienie ziemi, które w 2009 r. zburzyło znaczną część miasta i kosztowało życie 309 osób. Sędzia uznał, że badacze są winni spowodowania śmierci przez zaniedbanie obowiązków, gdyż nie ostrzegli przed wielkim wstrząsem. Powszechnie wiadomo, że sejsmologia nie jest w stanie przewidzieć daty ani siły trzęsień ziemi, a główną przyczyną dużej liczby zabitych w L’Aquili było nieprzystosowanie budynków do warunków sejsmicznych w okolicy. Winę za to ponoszą akurat władze miasta, które wydawały pozwolenia na ich budowę.

Wyrok na sejsmologów jest nieprawomocny, podobnie jak pierwszy od dawna wyrok skazujący Silvio Berlusconiego. 26 października sąd w Mediolanie skazał ekspremiera na cztery lata za niezapłacenie podatków od amerykańskich filmów zakupionych przez jego koncern Mediaset. 76-letni Berlusconi nie pójdzie jednak siedzieć, bo zanim sprawa trafi do apelacji, zostanie i tak umorzona – w przyszłym roku ulegnie przedawnieniu. W podobny sposób premier uniknął już trzech wyroków. Berlusconiego wciąż czeka finał procesu za seks z nieletnią Karimą el-Mahroug, znaną we Włoszech pod pseudonimem Ruby Sercokradki.

Polityka 44.2012 (2881) z dnia 29.10.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną