„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Ostatnia fala

Na łasce niebios

materiały prasowe
Gdy huragan stulecia Sandy zbliżał się do wybrzeży USA, kapitan legendarnego Bounty musiał podjąć decyzję: narazić statek czy życie załogi? Podjął ją przekonany o swojej racji. To nie była dobra decyzja.

W czwartek 25 października o godzinie 17 63-letni kapitan Robin Walbridge wszedł na pokład Bounty. W porcie w New London w stanie Connecticut była jeszcze pogodna jesień. W tym samym czasie niecałe 1200 mil morskich na południe torował sobie drogę huragan stulecia Sandy. Z prędkością 165 km na godzinę pędził od strony północnych wybrzeży Kuby w kierunku wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Na Karaibach zabił już co najmniej 70 osób. Kapitan mógł zatrzymać Bounty w New London, gdzie huragan prawdopodobnie poważnie uszkodziłby statek. Mógł też spróbować uratować go, wypływając z portu – i narażając życie swoje i 15 członków załogi. Postanowił ratować żaglowiec. Statek kontra 16 istnień ludzkich.

Walbridge był kapitanem repliki najsłynniejszego żaglowca w historii żeglugi morskiej, hollywoodzkiego skarbu. To na Bounty powstały takie hity filmowe jak „Bunt na Bounty” z Marlonem Brando czy „Piraci z Karaibów” z Johnnym Deppem. Takiej legendy nie zostawia się – ot, tak – na łaskę kaprysów pogody. Amerykańskie służby meteorologiczne pilnie śledziły, jak Sandy podąża na północ i rośnie w siłę. Media donosiły o superhuraganie. Piloci straży przybrzeżnej latali nad wybrzeżem i ostrzegali przez radio wszystkie łodzie.

W bazie w Elizabeth City w Karolinie Północnej 36-letni pilot Mike Myers przygotowywał się na najgorsze. Napełniał baki samolotów, sprawdzał sprzęt, studiował mapy synoptyczne i prognozy. I opracowywał plan: gdy prędkość wiatru na wybrzeżu osiągnie 25 węzłów (46 km na godzinę), wraz z załogą wsiądzie do swego C-130 i poleci w głąb lądu, do Raleigh, żeby w razie wezwania móc w ogóle wystartować.

Pełna wersja artykułu dostępna w 50 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Ja My Oni

Przegrasz czy wygrasz, wracaj do domu. Czyli jak sobie radzić z porażką i sukcesem

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną