Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Plastikowe państwo

Fioletowy ślad na rysunku to Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Fioletowy ślad na rysunku to Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Reuters / Forum

UNESCO 11 kwietnia powołuje do życia nowe „państwo” – dryfującą po światowych oceanach masę śmieci, która waży 100 mln ton i zajmuje powierzchnię równą Australii. Plastikowych wysp na całej Ziemi jest w sumie pięć, a ta dryfująca w północnej części Oceanu Spokojnego jest tak masywna, że powszechnie nazywa się ją Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Tworzą ją prądy oceaniczne, które zbijają w zwartą kupę unoszące się w wodach odpadki, w większości tworzywa sztuczne, które nie ulegają pełnemu rozkładowi, tylko zamieniają się w drobny pył. Wchłaniany przez zwierzęta morskie, zanieczyszcza resztę łańcucha pokarmowego – w zeszłym miesiącu naukowcy ujawnili, że 95 proc. fulmarów zamieszkujących Morze Północne (w Polsce można te ptaki zobaczyć czasem na wybrzeżu bałtyckim) ma plastik w żołądkach. Szacuje się, że takie niestrawne odpadki co roku zabijają 100 tys. ssaków morskich. Nowe „państwo” ma mieć system federacyjny. Flaga będzie w kolorze błękitnoniebieskim, jak oceany, które śmieciowe państwo zanieczyszcza.

Polityka 15.2013 (2903) z dnia 09.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Pocovidowa mgła. Życie z „dziurami w mózgu” to koszmar i stres

Psychiczne skutki turbulencji i stresów ostatnich lat to nie tylko wysyp depresji i zaburzeń nastroju, ale też nasilające się problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją. Odbijają się i na jakości pracy, i całego życia.

Joanna Cieśla
24.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną