Świat

Plastikowe państwo

Fioletowy ślad na rysunku to Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Fioletowy ślad na rysunku to Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Reuters / Forum

UNESCO 11 kwietnia powołuje do życia nowe „państwo” – dryfującą po światowych oceanach masę śmieci, która waży 100 mln ton i zajmuje powierzchnię równą Australii. Plastikowych wysp na całej Ziemi jest w sumie pięć, a ta dryfująca w północnej części Oceanu Spokojnego jest tak masywna, że powszechnie nazywa się ją Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Tworzą ją prądy oceaniczne, które zbijają w zwartą kupę unoszące się w wodach odpadki, w większości tworzywa sztuczne, które nie ulegają pełnemu rozkładowi, tylko zamieniają się w drobny pył. Wchłaniany przez zwierzęta morskie, zanieczyszcza resztę łańcucha pokarmowego – w zeszłym miesiącu naukowcy ujawnili, że 95 proc. fulmarów zamieszkujących Morze Północne (w Polsce można te ptaki zobaczyć czasem na wybrzeżu bałtyckim) ma plastik w żołądkach. Szacuje się, że takie niestrawne odpadki co roku zabijają 100 tys. ssaków morskich. Nowe „państwo” ma mieć system federacyjny. Flaga będzie w kolorze błękitnoniebieskim, jak oceany, które śmieciowe państwo zanieczyszcza.

Polityka 15.2013 (2903) z dnia 09.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną