Jak Rosjanie wykupują Costa del Sol

Spaleni słońcem
Pogrążeni w kryzysie Hiszpanie apelowali o zagraniczne inwestycje. I się doczekali – najbogatsza część hiszpańskiego wybrzeża powoli zamienia się w małą Rosję.
Victoria - pomnik autorstwa Zuraba Cereteliego - prezent od Jurija Łużkowa dla Marbelli.
J. Moreno/Picture Alliance/Arco Images/DPA/PAP

Victoria - pomnik autorstwa Zuraba Cereteliego - prezent od Jurija Łużkowa dla Marbelli.

Na plakacie rzucają się w oczy kolejno: panoramiczne zdjęcia Kremla, biało-niebiesko-czerwona flaga Federacji i wreszcie duży napis cyrylicą „Szeroki wybór towarów z Rosji”. Faktycznie, na półkach wszystko, czego wschodnia dusza zapragnie – od kaszy gryczanej przez powidła aż po kiszoną kapustę. W Hiszpanii to towary deficytowe. Tymczasem hipermarket w Marbelli, w samym środku słynnego turystycznego wybrzeża Costa del Sol, nie dość, że codziennie uzupełnia zapasy na półkach, to jeszcze oferuje je w zupełnie normalnych cenach.

Za nieco ponad euro można nawet kupić twaróg, niemożliwy do zdobycia w innych regionach kraju. – Jest dosłownie rozchwytywany, trzeba kupować jak najwcześniej, bo po południu już go brakuje – mówi Zoja Kurbanowa, dorzucając, że równie szybko z półek znika śmietana. Dziewczyna przyjechała na wybrzeże siedem lat temu z Omska na Syberii, nie znając ani słowa po hiszpańsku. Dziś posługuje się nim z taką wprawą, że już drugi rok pracuje w sklepie jako tłumaczka dla przybyszów ze Wschodu. Miejscowi biznesmeni coraz częściej zatrudniają takie osoby jak Zoja, bo Rosjanie dość niespodziewanie stali się najbardziej pożądanymi klientami na Costa del Sol.

Według danych hiszpańskiego MSW, jeszcze w 2007 r. Rosjanie zrobili jedynie 1,1 proc. wszystkich zakupów dokonanych w Hiszpanii przez obcokrajowców.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną