Świat

UE przygotowuje się do pozwania Gazpromu

UE przygotowuje się do pozwania Gazpromu

Czy UE pozwie Gazprom? Czy UE pozwie Gazprom? Andreas Gallas / PantherMedia
Unia Europejska ogłosiła, że rozpoczęła działania prawne przeciwko rosyjskiej firmie energetycznej Gazprom w sprawie ustalania zawyżonych cen, co jest związane z wysokimi opłatami za gaz pobieranymi od jej wschodnioeuropejskich sąsiadów.
materiały prasowe

Joaquín Almunia, komisarz UE ds. konkurencji, potwierdził, że Komisja rozpoczęła przygotowanie formalnych zarzutów przeciwko Gazpromowi, dotyczących opłat pobieranych od Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Polski. Oczekuje się, że pozew zostanie w pełni dopracowany do wiosny 2014 r.

Ponadto EUobserver stwierdził, że "Te działania stanowią znaczące zwycięstwo Litwy, której skarga w sprawie domniemanego zawyżania ceny przez Gazprom zapoczątkowała dochodzenie UE już w 2011 r."

Śledztwo badało skargi, według których Gazprom nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku, domagając się „nadmiernie wygórowanych cen za gaz” i „uniemożliwiając krajom odbiorcom dywersyfikację swoich dostaw energii”, informuje strona internetowa, a dalej pisze, że Litwa, jak sama twierdzi, zmuszona jest do płacenia za gaz ceny o 35 procent wyższej od tej, którą Gazprom oferuje Niemcom.

Informacja pochodzi z serwisu Presseurop


Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Gasiłem getto. Świadectwo człowieka, który w czasie powstania w getcie pracował jako polski strażak

Któregoś dnia widziałem tak potworne wydarzenie, że prawie zemdlałem.

Janusz Ostrowski
04.11.2009
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną