Eutanazja w praktyce

Lepsza śmierć
W Belgii cierpienie z powodu depresji czy lęk przed chorobą to wystarczający argument, by z pomocą lekarza poddać się eutanazji.
Uroczystość pogrzebowa flamandzkiego pisarza Hugo Clausa. Chory na alzheimera w wieku 78 lat zdecydował się na eutanazję.
Sebastien Pirlet/Reuters/Forum

Uroczystość pogrzebowa flamandzkiego pisarza Hugo Clausa. Chory na alzheimera w wieku 78 lat zdecydował się na eutanazję.

W zeszłym roku z prawa do eutanazji skorzystało 1432 Belgów, 2 proc. wszystkich umierających w kraju. Zdecydowana większość ciężko chorowała, ale kilkadziesiąt osób nie chciało żyć z innego powodu i mimo to lekarze zaakceptowali ich decyzje. Trujące substancje wstrzykiwali w szpitalu lub w domach pacjentów.

Tak pod koniec września odszedł 44-letni Nathan Verhelst, urodzony jako Nancy. Zdecydował się na ten krok po nie do końca udanej operacji zmiany płci. Twierdził, że jego życie było pasmem cierpień, jako dziewczynka nie był akceptowany przez rodziców. Matka uwiarygodniła te wyznania, opowiadając dziennikarzom, że od urodzenia był odrażający i że jego śmierć nie robi na niej wrażenia. Nathan miał nadzieję, że operacja da szansę na nowe życie, lecz po zabiegach doszedł do wniosku, że stał się „monstrum”. Jego lekarze uznali, że wystarczająco umotywował swoją prośbę.

Zdaniem większości Belgów ustawa o eutanazji przyjęta w 2002 r. funkcjonuje tak jak powinna. Dyskusje dotyczą raczej szczegółów technicznych, na przykład, czy należy stworzyć specjalną klinikę eutanazyjną, skoro szpitale nie chcą podejmować takiej procedury. Coraz bardziej zdesperowana mniejszość bije jednak na alarm. Ich zdaniem śmierć się trywializuje, przez co więzi społeczne ulegają rozkładowi.

W zeszłym roku na śmierć zdecydowała się 64-letnia Godelieva de Troyer. Ze zdjęć w prasie spogląda elegancka blondynka. – Mama od lat cierpiała na depresję. Tata popełnił samobójstwo…

Cały artykuł Dominiki Pszczółkowskiej w aktualnym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną