15 lat temu wywiad USA opublikował prognozy na 2015 r. W wielu przypadkach się nie pomylił
Przełomowy rok 2000 skłaniał do rozważań na temat wydarzeń z początku kolejnego stulecia. Prognoz podjął się też amerykański wywiad. Dziś te przewidywania możemy zweryfikować.
.
Mark Doliner/Flickr CC by 2.0

.

Global Panorama/Flickr CC by 2.0

Dziewięć miesięcy przed atakami terrorystycznymi na World Trade Center amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza opublikowała 85-stronicowy dokument, który opisywał świat za kolejnych 15 lat – licząc od 2000 roku. Amerykanie próbowali oszacować ryzyko światowych konfliktów, przewidzieć przyszłość Unii Europejskiej i nie tylko.

Teraz, w 2015 roku, możemy skonfrontować wizje szpiegów z CIA z rzeczywistością. Wyrokując, co się wydarzy, miewali oni zresztą rację. Choć niektóre prognozy wydają się dziś zbyt odważne albo do przesady optymistyczne. Tak też je podzieliliśmy: na prognozy, które się sprawdziły, prognozy trudne do ziszczenia oraz te zupełnie niewyobrażalne.

Sprawdzone prognozy:

1. Eskalacja globalnego terroryzmu. Amerykański wywiad przewidywał, że terroryści uskutecznią swoją strategię, a ich działania pochłoną setki ofiar. Nie mylili się: sześć z dziesięciu największych ataków terrorystycznych wydarzyło się w latach 2000–2015.

2. Coraz agresywniejsza polityka Chin: Państwo Środka stało się globalnym inwestorem i eksporterem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wzrosła też jego pozycja polityczna.

3. Niebezpieczeństwo ze strony Korei Północnej – ze względu na posiadanie broni masowego rażenia. Status mocarstwa nuklearnego Korea uzyskała w 2006 r., przyznając się do posiadania 15 głowic nuklearnych.

4. Rosnąca nielegalna migracja ludności z Ameryki Środkowej do Stanów Zjednoczonych, która obecnie jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi amerykańska administracja. Obecnie nielegalnie przebywający w USA Latynosi stanowią 81 proc. całości nielegalnej imigracji.

5. Coraz agresywniejsza polityka Rosji, która – wyrokował amerykański wywiad – „pozostanie wewnętrznie słaba i instytucjonalnie powiązana z systemem międzynarodowym poprzez stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”.

6. Bliski Wschód, „dręczony presją demograficzną, niepokojami społecznymi, ekstremizmem religijnym i ideologicznym oraz terroryzmem”, miał być zdaniem wywiadu kształtowany przez destabilizujący wpływ nowych technologii i urok politycznego islamu.

7. Rosnący wpływ organizacji przestępczych, które sparaliżują władze niestabilnych i słabych gospodarczo państw. Doszło do tego w państwach Ameryki Południowej, m.in. Meksyku, który prowadzi wieloletnią walkę z kartelami narkotyków.

8. Wzrost populacji światowej w 2015 r. do 7,2 mld – głównie ze względu na dynamiczny rozwój wielkich metropolii w państwach rozwijających się. Od początku wieku na ziemi przybyło ok. miliarda ludzi. Większość miast, w których liczba mieszkańców przekroczyła 10 milionów, znajduje się w Chinach, Indiach i Pakistanie.

9. Nowa fala emigracji zarobkowej w Europie, którą wymusza niski przyrost naturalny i starzenie się zachodnich społeczeństw. Po otwarciu granic dla nowych członków Unii Europejskiej (w tym Polski) na zachód kontynentu w poszukiwaniu nowej pracy wyjechały miliony ludzi.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną