Świat

Ministerialne modły

Napięta sytuacja w irlandzkim Kościele

Brayden McLean / Flickr CC by 2.0
Josepha MadiganSteve Humphreys/The Irish Independent/Eyevine/EAST NEWS Josepha Madigan

Rozbrat Irlandczyków z Kościołem jest coraz mocniejszy.

W sierpniu papież Franciszek ma wziąć udział w odbywającym się w tym roku w Dublinie Światowym Spotkaniu Rodzin. Tymczasem sytuacja w irlandzkim Kościele jest napięta po zwycięstwie zwolenników praw kobiet w majowym referendum aborcyjnym. Przykład: wymiana zdań między prymasem Irlandii abp. Diarmuidem Martinem a minister kultury w rządzie Leo Varadkara Josephą Madigan, działaczką kobiecą. Minister poprowadziła w swym kościele parafialnym modły, bo ksiądz, który miał odprawić mszę, się nie pojawił. Pani minister nie wygłosiła kazania, nie rozdawano komunii. Ale w obieg poszedł fake news, że odprawiła mszę i zażądała ordynacji kobiet. Skrytykował ją także prymas Martin, lecz złagodził stanowisko, gdy poznał fakty.

Kryzys Kościoła w Irlandii powoduje, że podnoszą się głosy za radykalną zmianą jego doktryny. Chodzi o kapłaństwo kobiet, stosunek do homoseksualizmu i aborcji. Premier Varadkar, homoseksualista, i była prezydent Irlandii Mary McAleese uważają, że w nadchodzącym Spotkaniu Rodzin powinny też wziąć udział rodziny homoseksualne. Varadkar toleruje klauzulę sumienia, ale uważa, że szpitale katolickie nie mogą odmawiać legalnej aborcji. McAleese skrytykowała papieża Franciszka za ucięcie w Kościele dyskusji o wyświęcaniu kobiet (ordynację akceptuje irlandzki Kościół anglikański). Prymas Martin nie ma złudzeń: w Irlandii drogi Kościoła i młodzieży się rozchodzą. Według sondażu z ub. roku prawie połowa pytanych w grupie 14–25 lat odrzuca prawdy zawarte w credo, tylko 15 proc. wierzy w życie wieczne, 45 proc. całkowicie nie zgadza się z kościelną nauką o seksie, a aż 79 proc. uważa, że można być dobrym chrześcijaninem poza Kościołem instytucjonalnym.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Ministerialne modły"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną