Świat

Ministerialne modły

Napięta sytuacja w irlandzkim Kościele

Brayden McLean / Flickr CC by 2.0
Josepha MadiganSteve Humphreys/The Irish Independent/Eyevine/EAST NEWS Josepha Madigan

Rozbrat Irlandczyków z Kościołem jest coraz mocniejszy.

W sierpniu papież Franciszek ma wziąć udział w odbywającym się w tym roku w Dublinie Światowym Spotkaniu Rodzin. Tymczasem sytuacja w irlandzkim Kościele jest napięta po zwycięstwie zwolenników praw kobiet w majowym referendum aborcyjnym. Przykład: wymiana zdań między prymasem Irlandii abp. Diarmuidem Martinem a minister kultury w rządzie Leo Varadkara Josephą Madigan, działaczką kobiecą. Minister poprowadziła w swym kościele parafialnym modły, bo ksiądz, który miał odprawić mszę, się nie pojawił. Pani minister nie wygłosiła kazania, nie rozdawano komunii. Ale w obieg poszedł fake news, że odprawiła mszę i zażądała ordynacji kobiet. Skrytykował ją także prymas Martin, lecz złagodził stanowisko, gdy poznał fakty.

Kryzys Kościoła w Irlandii powoduje, że podnoszą się głosy za radykalną zmianą jego doktryny. Chodzi o kapłaństwo kobiet, stosunek do homoseksualizmu i aborcji. Premier Varadkar, homoseksualista, i była prezydent Irlandii Mary McAleese uważają, że w nadchodzącym Spotkaniu Rodzin powinny też wziąć udział rodziny homoseksualne. Varadkar toleruje klauzulę sumienia, ale uważa, że szpitale katolickie nie mogą odmawiać legalnej aborcji. McAleese skrytykowała papieża Franciszka za ucięcie w Kościele dyskusji o wyświęcaniu kobiet (ordynację akceptuje irlandzki Kościół anglikański). Prymas Martin nie ma złudzeń: w Irlandii drogi Kościoła i młodzieży się rozchodzą. Według sondażu z ub. roku prawie połowa pytanych w grupie 14–25 lat odrzuca prawdy zawarte w credo, tylko 15 proc. wierzy w życie wieczne, 45 proc. całkowicie nie zgadza się z kościelną nauką o seksie, a aż 79 proc. uważa, że można być dobrym chrześcijaninem poza Kościołem instytucjonalnym.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Ministerialne modły"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną