Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Gandhim w łapówkarzy

Jeden z fałszywych banknotów stosowanych w Indiach do walki z korupcją. Jeden z fałszywych banknotów stosowanych w Indiach do walki z korupcją. materiały prasowe

Indyjski pomysł na fałszywe banknoty do walki z korupcją robi światową karierę. W Indiach emituje je już od 5 lat organizacja pozarządowa Piąty Filar. Do złudzenia przypominają banknoty o nominale 50 rupii (najczęściej używane w załatwianiu spraw), ale mają nadruk: zero rupii i zawierają przysięgę: „Nigdy nie dam i nie wezmę łapówki”. Wypuszczono już 2,5 mln sztuk, także w pięciu najpopularniejszych lokalnych językach. Można je wydrukować samemu z internetu. Zawierają, tak jak oryginał, podobiznę Mahatmy Gandhiego, i to na idee mistrza powołuje się organizator całego przedsięwzięcia Vijay Anand, głoszący, że jego banknoty są narzędziem w kampanii społecznego oporu przeciwko korupcji. Podobno skutecznym.

Rozdawane przez wolontariuszy pod dworcami kolejowymi i autobusowymi, szpitalami, lokalnymi urzędami, sądami i posterunkami policji mają być odpowiedzią na każdą próbę wymuszenia bakszyszu. Działają na zasadzie zawstydzania, ale i budzą strach, bo na fałszywych banknotach jest też wezwanie do zgłaszania pod podane adresy i telefony wszystkich przypadków wymuszania łapówek. Ten prosty pomysł podchwyciła już Malezja, a Jemen ma wprowadzić w życie w tym roku. W kolejce zaś stoi Argentyna, Benin, Nepal i Meksyk; inni dopiero zgłębiają doświadczenia.

Polityka 2.2014 (2940) z dnia 07.01.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną