Rozmowa z Cesarem Gavirią
Walczmy z popytem
Rozmowa z Cesarem Gavirią, prezydentem Kolumbii w latach 1990–94, członkiem Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej
Cesar Gaviria: Amerykanie podnoszą, że łatwiejszy dostęp do narkotyków wywoła dramatyczny wzrost spożycia. Ale tej obawy nie potwierdzają doświadczenia europejskie.
Antonio Scorza/AFP/EAST NEWS

Cesar Gaviria: Amerykanie podnoszą, że łatwiejszy dostęp do narkotyków wywoła dramatyczny wzrost spożycia. Ale tej obawy nie potwierdzają doświadczenia europejskie.

Raport Komisji podważa tezy, że sedno problemu narkotyków tkwi w biednych krajach, które narkotyki produkują, a nie tam, gdzie narkotyki się konsumuje, czyli USA i Europie.
Postęp w tej walce można osiągnąć jedynie przez redukowanie popytu. Niestety, uznaniu tej prawdy nie towarzyszy zmiana polityki USA. Politykę antynarkotykową aplikuje się tu z taką samą surowością wobec producentów, handlarzy i konsumentów. To fatalne. Wydaje się gigantyczne pieniądze na więzienie konsumentów i niewiele na profilaktykę, leczenie, nie mówiąc o leczeniu więźniów; tymczasem dwie trzecie więźniów zażywa narkotyki. Zamknięcie kogoś za używanie na pięć lat kosztuje 450 tys. dol.

Krytykujecie represyjną politykę USA. A macie strategię perswazji wobec polityków amerykańskich? To oni w dużej mierze przesądzą, czy wasze idee uda się wcielić w życie.
Jedyne, co możemy zrobić, to zainicjować debatę. USA powinny spojrzeć na używanie narkotyków inaczej. Pieniądze, jakimi dysponują, stwarzają ogromne możliwości działania na rzecz redukcji popytu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną