Obozy zagłady, obozy koncentracyjne, getta – zobacz interaktywną mapę Holokaustu
Mapa pokazuje zaledwie wycinek niemieckiego zniewolenia Europy pod rządami Adolfa Hitlera. Ale robi wrażenie.

Mapa pokazuje zaledwie wycinek niemieckiego zniewolenia Europy pod rządami Adolfa Hitlera. Opracowano ją na postawie badań historyków w Jack, Joseph and Morton Mandel Center for Advanced Holocaust Studies przy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Szarym kolorem zaznaczono 1096 ze wszystkich 1150 zidentyfikowanych gett w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie Wschodniej, na czarno oznaczono lokalizację 868 z 1094 obozów koncentracyjnych, których istnienie potwierdzają dokumenty, a na żółto miejsca zawarte w filmie dokumentalnym „Pamięć Obozów” (są to nagrania żołnierzy wyzwalających poszczególne obozy). W hitlerowskich obozach zginęło ponad 6 mln osób, z czego połowę stanowili Żydzi.

Mapa robi niesamowite wrażenie, zarówno gdy pomniejszymy ją do rozmiaru, w którym wyświetli się zarys wszystkich kontynentów (wówczas we wschodniej części Europy widzimy wielką szaro-czarną plamę), jak i wtedy, gdy będziemy przybliżać obraz: zobaczymy wówczas niemal punkt po punkcie ślady niemieckiej machiny Zagłady.

Mimo że na mapie nie zaznaczono wszystkich miejsc (np. nie znajdziemy na niej Sobiboru, choć jest zaznaczone getto w pobliskiej Włodawie), i tak liczba szarych i czarnych punktów robi wrażenie.

Gdy historycy rozpoczynali swoje badania, spodziewali się, że uda im się odkryć od 5 do 7 tys. miejsc. Okazało się, że liczba takich lokalizacji jest bliższa 42,5 tys., a i to – jak przyznaje cytowany przez amerykański portal Frontline Geoffrey Megargee, dyrektor projektu i jego główny redaktor – jest „szacunkiem zachowawczym”.

Ujawnione dane pochodzą z dwóch pierwszych tomów przygotowywanej przez Muzeum Holokaustu encyklopedii, do 2025 r. ma się ukazać sześć kolejnych.

.
mat. pr.

.

Ważne w świecie

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj