Oszczędność czasu z oszczędzaniem pieniędzy są w ścisłym związku. W rozmowie usłyszycie, jak ta zależność działa i jak przejść przez te wszystkie etapy.
Każdy z nas powinien wziąć odpowiedzialność za wzrastanie dzieci w aktywności, ruchu i szacunku do sportu. Jak się za to zabrać? To jedno z pytań, na które odpowiada Piotr Gruszka, wybitny siatkarz, trener i ambasador Drużyny Energii.
Jeśli jakiś nauczyciel sądzi, że uczy miernoty, to bardzo się myli. To raczej system podstaw programowych i metod ich realizowania próbuje zamienić uczniów w miernoty, a oni się nie dają.
Bullying to jedna z najbardziej szkodliwych form przemocy rówieśniczej, nie można go bagatelizować – ostrzega psycholożka dr Małgorzatą Wójcik.
Bardzo źle się stało, że Barbara Nowacka w sprawie obecności religii w szkole stosuje półśrodki. Należało zrobić wszystko, aby usunąć ten przedmiot ze szkół. Zawalczyć o porządną zmianę.
Pomysł MEN został przyjęty z mieszanymi uczuciami, a przez niektórych wręcz wrogo. Obecne prawo o traktowaniu nauczycieli „jak funkcjonariuszy publicznych” jest wystarczające.
Na bierne przyglądanie się tej hańbie narodowej, jaką jest polska polityka, nastolatki już się nie godzą. Chcą brać w tym udział. A gdyby już 16-latki mogły głosować, w drugiej turze wyborów prezydenckich nie byłoby ani Trzaskowskiego, ani Nawrockiego.
Każdy z nas powinien wziąć odpowiedzialność za wzrastanie dzieci w aktywności, ruchu i szacunku do sportu. Jak się za to zabrać? To jedno z pytań, na które odpowiada Piotr Gruszka, wybitny siatkarz, trener i ambasador Drużyny Energii.
Uczniowie nie będą mieli wpływu na to, kto ma ich reprezentować na poziomie ogólnopolskim. Powstanie kolejna instytucja działająca „w ich imieniu”.
Obyśmy nie pomylili się w ocenie tego egzaminu. Na pierwszy rzut oka zadania były bez zarzutu.
Nawet 11 tys. katechetów może w przyszłym roku szkolnym stracić pracę. Dotknie to głównie świeckich. Zbierają podpisy pod projektem, by religia lub etyka była obowiązkowa.
Wystarczy rzut oka na tegoroczny arkusz egzaminacyjny dla ósmoklasistów, aby zrozumieć, dlaczego nastolatki nie lubią języka polskiego, potwornie stresują się tym egzaminem, a niektórzy wpadają wręcz w panikę.
Krótka jest lista zasług Andrzeja Dudy dla oświaty. Nie wykorzystał wszystkich okazji do zepsucia polskiej edukacji. I tyle w jego rządach dobrego.
Przy okazji nowej reformy oświaty należy poważnie przemyśleć cel egzaminu ósmoklasisty. Niech wreszcie skończy się przyjmowanie uczniów do klas biologiczno-chemicznych bez elementarnej wiedzy z tych przedmiotów.
Doszło do wycieku arkusza maturalnego, ale nie ma co rozdzierać szat, skoro zadania w nim zawarte nie są odkrywcze. Młodzież już wie, że szkoła, w której realizuje się podstawę programową, przygotowuje do egzaminów zbyt okrężną drogą.
Na kształcenie w zawodzie stawia w ostatnich latach ponad 60 proc. młodych ludzi (i ich rodziców). Zrewidujmy fakty.
Poprzeczka wisi tak nisko, że następnym krokiem może być już tylko zasada, że zalicza sama obecność. Wydaje się, że do takiej formuły zmierzamy. Pierwszemu maturzyście, który zda z wynikiem zero z każdego przedmiotu, należałoby postawić pomnik.
Zakaz miałby sens, gdyby towarzyszyły mu kompleksowe rozwiązania: więcej praktycznego szkolenia, jak używać telefonów, dbać o higienę i bezpieczeństwo. Konieczne byłoby także uporządkowanie rynku usług cyfrowych.
Zanim wejdzie wielka reforma oświaty, czeka nas rok wywracania wszystkiego do góry nogami. Czy naprawdę wszystko trzeba regulować ustawowo, a zdrowy rozsądek już ludzi nie obowiązuje?
Reforma ma być bezkosztowa. Brzmi dobrze? Czy jednak coś zgrzyta? Tak jak nie ma darmowych lunchów, tak nie ma reform, które nie kosztują. Jeśli nie kosztują, to znaczy, że w zasadzie ich nie ma.
Nawet zdobycie 30 proc. na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego jest niestety nieosiągalne średnio dla aż co szóstego zdającego. Dlatego coraz głośniej słychać żądania, aby w ogóle znieść próg zdawalności.
W jakim wieku wysyłać na lekcje języków dzieci i od którego momentu w dorosłym życiu szanse na biegłość są stracone?
Nie żyje Val Kilmer; Kamiński i Wąsik stracili immunitety europosłów; Donald Tusk przesunął termin marszu; Trump rusza na wojnę handlową; rok bez prac domowych.