Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Smog, który przez lata funkcjonował głównie jako ciekawostka z dużych miast za granicą, od pewnego czasu stał się gorącym tematem krajowym.
Okładka nowego wydania POLITYKI
Andrzej Grygiel/PAP

Okładka nowego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Polacy zauważyli, a nawet poczuli, czym muszą oddychać. Stało się jasne, że od jakości powietrza zależy nie tylko ich samopoczucie, ale zdrowie oraz długość życia. Pojawiły się aplikacje na smartfony, alerty, telewizyjne informacje o stężeniach, maski antysmogowe, lokalne władze wprowadzają dni z darmową publiczną komunikacją. Słowem – jest problem, i to duży. Obecny rząd deklaruje, że chce walczyć ze smogiem. Ale pieniędzy przeznacza na to bardzo mało i nie chce zmienić norm dotyczących jakości węgla, obawiając się zapewne reakcji górników. Czy zatem jest jakaś szansa na zmniejszenie smogowego zagrożenia? Co jest głównym źródłem pyłu? Czy musimy się truć? O tym wszystkim przeczytacie Państwo w najnowszej POLITYCE w interesującym i kompetentnym artykule Adama Grzeszaka.

Co jeszcze w najnowszym numerze? Juliusz Ćwieluch opisuje stan resortu obrony po Antonim Macierewiczu i proces sprzątania po tym kontrowersyjnym ministrze. Jakub Bierzyński analizuje fenomen ocieplania PiS i zwrotu ku politycznemu centrum, co partia ta stosuje co pewien czas i zawsze uda jej się zmanipulować wyborców. Socjolog Mikołaj Rakusa-Suszczewski mówi w wywiadzie o polskich rasistowskich radykałach, którzy, choć groteskowi, są przejawem niepokojących tendencji społecznych. Aleksandra Żelazińska przypomina historię matki Jarosława Kaczyńskiego Jadwigi, która w swojej naukowej pracy zajmowała się głównie twórczością dramaturga Leona Kruczkowskiego, którego PiS w ramach dekomunizacji wykreśla właśnie z nazw ulic polskich miast. Ewa Siedlecka natomiast udziela opozycji rady, aby stała się bardziej obywatelska.

Ponadto: o niegasnącym micie polskiej husarii, o nowym średniowieczu, o tym, co młodzi wiedzą o Auschwitz, o nowym ministrze zdrowia, o roku rządów Donalda Trumpa, o kontraktowym seksie po szwedzku, o tym, jakie lęki dręczą ludzkość, o ambitnych serialach historycznych oraz o karierze whisky.

To wciąż tylko część z 30 artykułów i wywiadów, jakie przygotowaliśmy dla Państwa w najnowszej POLITYCE, proszę o zwrócenie uwagi także na pozostałe, każdy powinien znaleźć coś, co go szczególnie zainteresuje.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj