Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
3 lipca wchodzą w życie przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym, które de facto przekazują tę instytucję w ręce władzy PiS. Czy jeszcze da się coś zrobić dla ocalenia niezależności polskiego sądownictwa? Czy pomogą instancje europejskie?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Zaczyna się sądny tydzień dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, ponieważ 3 lipca wchodzą w życie przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym, które de facto przekazują tę instytucję w ręce władzy PiS. Czy jeszcze da się coś zrobić dla ocalenia niezależności polskiego sądownictwa? Czy pomogą instancje europejskie? Jak mają się zachować sędziowie po 3 lipca – ustąpić, prosić prezydenta o przedłużenie kadencji, trwać na stanowiskach aż do siłowego usunięcia z gmachu sądu? O tych wszystkich dylematach w najnowszej POLITYCE pisze w zajmującym artykule Ewa Siedlecka.

Co ponadto w najnowszym numerze? Janicki i Władyka zastanawiają się, w jakich politycznych nastrojach Polacy wyjeżdżają na wakacje. Ryszard Łuczyn i Wojciech Szacki opisują stan samorządowej walki wyborczej w największych polskich miastach. Marcin Kołodziejczyk pojechał za kilkoma politykami PiS, którzy spotykają się w terenie ze swoimi zwolennikami, a co widział – opisał. Prof. Bogusław Śliwerski mówi zaś w wywiadzie o nadprodukcji doktoratów, habilitacji i o profesorskich klikach.

I jeszcze: Dorota Szwarcman wspomina zmarłego niedawno laureata Paszportu POLITYKI, wiolonczelistę Dominika Połońskiego, który przez lata toczył walkę ze śmiertelną chorobą, nie przerywając muzycznej kariery. Juliusz Ćwieluch pisze o ludziach, którzy próbują odbudowywać zamki z czasów króla Kazimierza, a Rafał Woś zajął się losem azjatyckich gastarbeiterów w Polsce, których warunki życia i pracy niewiele różnią się od statusu niewolnika.

Polecam też artykuły: o tym, jak Bałtyk podmywa swoje brzegi i czym to się może skończyć, o rosnącym niezadowoleniu na wsi z polityki rządu, o placu Kuronia we Lwowie oraz o tym, jak Hitler i Stalin powracają... w literaturze. A Ziemowit Szczerek po Kaliningradzie odwiedził inne mundialowe miasto – Soczi.

To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie Państwo w najnowszej POLITYCE, świetnym tygodniku na lato (i inne pory roku również).

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama