Podobnie jak wiele innych instytucji za rządów PiS (ostatnio choćby Sąd Najwyższy) w swoją atrapę zamienia się Sejm. Skracanie obrad, zmniejszenie liczby posiedzeń, niedopuszczanie do głosu i kary finansowe dla posłów opozycji, przeprowadzanie ustaw bez debaty, w kilka godzin oraz permanentny stan oblężenia – to smutna parlamentarna rzeczywistość. Twarzą tego upadku jest marszałek Marek Kuchciński, postać wręcz tragikomiczna, która zamieniła gmach przy Wiejskiej w nieśmieszny kabaret. Zapewne wychodząc z założenia, że po co debatować, skoro decyzje już i tak zapadły w wiadomym miejscu przy pewnej warszawskiej ulicy. O tym faktycznym demontażu władzy ustawodawczej i samym Marku Kuchcińskim w najnowszej POLITYCE pisze Rafał Kalukin.
Co ponadto w nowym wydaniu POLITYKI? Malwina Dziedzic, zaglądając za kulisy koalicyjnych ustaleń, opisuje nowe strategie władzy i opozycji, szykujących się do wielkich wyborczych rozgrywek. Anna Dąbrowska pisze o tym, jak się mają pisowskie „przystawki”, czyli mikropartie Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry – czy to fikcja, czy jednak jakiś argument w próbie sił z hegemonem Jarosławem Kaczyńskim? Marek Świerczyński, ekspert POLITYKI INSIGHT, raportuje o fatalnym stanie uzbrojenia polskiej armii, kontrastującym z dobrym samopoczuciem poprzedniego i obecnego ministra obrony.
I jeszcze: Joanna Cieśla i Joanna Podgórska piszą o tym, czy i co dzisiaj warto studiować, które kierunki mają przyszłość, czyli łatwo o zatrudnienie po ich ukończeniu, a które są wciąż popularne, choć nieprzyszłościowe. Adam Grzeszak zajął się biznesem reklamowym wokół mundialu, który po marnych wynikach naszej reprezentacji przeżywa ciężkie chwile. Violetta Krasnowska opisuje przykry proceder zajmowania przez deweloperów pod budowy starych cmentarzy, głównie żydowskich. A Paweł Walewski – trudne życie dorosłych osób autystycznych.
Polecam też teksty o: turystyce wysokiego ryzyka w Korei Północnej, o niemogących wciąż odpalić elektrycznych samochodach z opowieści Mateusza Morawieckiego oraz o siedmiu grzechach głównych współczesnej muzyki rozrywkowej.
To część naszych propozycji z najnowszego wydania POLITYKI, zachęcam do przeczytana także pozostałych materiałów, każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.
Życzę miłej lektury!
Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego