Nasze dzieci nie rozstają się ze smartfonami, spędzają w sieci wiele godzin każdego dnia. Rodzice w zasadzie już się z tym pogodzili, ale w wakacje niektórzy z nich jeszcze walczą. Czyli posyłają dzieci na obozy i kolonie offline, gdzie telefony są składane do depozytu u wychowawcy albo nie są w ogóle zabierane z domu. Ma to być specyficzny odwyk, chwila oddechu od gier, mediów społecznościowych i całego internetu. Jak wyglądają takie obozy, jak reagują dzieci, co daje taki „odwyk”, czy ta walka, aby oderwać młodych ludzi od smartfonów, ma dzisiaj w ogóle jeszcze sens? Przeczytacie Państwo o tym w najnowszej POLITYCE w artykule Agnieszki Sowy „Dzieci bez sieci”, czyli o fonoholikach na odwyku.
Co ponadto w najnowszej POLITYCE?
Skąd ta fala upałów i czy tak już będzie każdego lata? O zmianach klimatycznych, które zaczynamy powszechnie dostrzegać, pisze Andrzej Hołdys.
O tym, jakie chwyty i sposoby społecznej perswazji stosuje obóz władzy, aby zachować wciąż wysokie poparcie, czyli jak znieczula społeczeństwo – pisze Mariusz Janicki.
Jarosław Kaczyński, ale nie ten, tylko inny, mecenas, obrońca w procesach politycznych, jakie władza coraz chętniej wytacza swoim przeciwnikom, opowiada w wywiadzie dla POLITYKI o metodach gnębienia opozycji oraz o tym, co łączy go z prezesem PiS.
Anna Dąbrowska i Cezary Kowanda opisują pojedynek dwóch lotnisk – w Radomiu i Modlinie – z politycznym podtekstem.
Jan Rojewski i Grzegorz Rzeczkowski zajęli się dziwnymi portalami, których strategią, jak to wygląda, jest pogłębianie społecznych podziałów, rozpowszechnianie wątpliwych informacji czy wręcz fake newsów. Kto zakłada te portale?
Martyna Bunda pisze o modzie na wegetarianizm i weganizm, a prof. Beata Łaciak w wywiadzie mówi o tym, kim dzisiaj mógłby być „czterdziestolatek”, wzór tego pamiętnego, z serialu sprzed 40 lat.
I jeszcze: o tym, że politycy na świecie, nawet demokratyczni, są coraz częściej brutalni, egoistyczni, amoralni, bo uważają, że to się społeczeństwom podoba; o dziwnych końcówkach polskich nazwisk na Litwie; o przedwojennych polskich narodowcach; o dawnych i obecnych wzorcach męskości i nowo odkrytych tajemnicach człowieka lodu Oetziego, którego mumia spoczywa w muzeum we włoskim Bolzano.
Zapraszam Państwa do przeczytania tych i wielu innych pozycji w najnowszej POLITYCE. To świetna lektura na upały, ale nie gorsza, kiedy te się skończą. Jesteśmy na każdą pogodę.
Życzę miłej lektury!
Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego