Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
W wakacje niektórzy rodzice jeszcze walczą – wysyłają swoje dzieci na „wypoczynek offline”. Co daje „odwyk” od sieci, czy walka, aby oderwać młodych ludzi od smartfonów, ma dzisiaj w ogóle jeszcze sens?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Nasze dzieci nie rozstają się ze smartfonami, spędzają w sieci wiele godzin każdego dnia. Rodzice w zasadzie już się z tym pogodzili, ale w wakacje niektórzy z nich jeszcze walczą. Czyli posyłają dzieci na obozy i kolonie offline, gdzie telefony są składane do depozytu u wychowawcy albo nie są w ogóle zabierane z domu. Ma to być specyficzny odwyk, chwila oddechu od gier, mediów społecznościowych i całego internetu. Jak wyglądają takie obozy, jak reagują dzieci, co daje taki „odwyk”, czy ta walka, aby oderwać młodych ludzi od smartfonów, ma dzisiaj w ogóle jeszcze sens? Przeczytacie Państwo o tym w najnowszej POLITYCE w artykule Agnieszki Sowy „Dzieci bez sieci”, czyli o fonoholikach na odwyku.

Co ponadto w najnowszej POLITYCE?

Skąd ta fala upałów i czy tak już będzie każdego lata? O zmianach klimatycznych, które zaczynamy powszechnie dostrzegać, pisze Andrzej Hołdys.

O tym, jakie chwyty i sposoby społecznej perswazji stosuje obóz władzy, aby zachować wciąż wysokie poparcie, czyli jak znieczula społeczeństwo – pisze Mariusz Janicki.

Jarosław Kaczyński, ale nie ten, tylko inny, mecenas, obrońca w procesach politycznych, jakie władza coraz chętniej wytacza swoim przeciwnikom, opowiada w wywiadzie dla POLITYKI o metodach gnębienia opozycji oraz o tym, co łączy go z prezesem PiS.

Anna Dąbrowska i Cezary Kowanda opisują pojedynek dwóch lotnisk – w Radomiu i Modlinie – z politycznym podtekstem.

Jan Rojewski i Grzegorz Rzeczkowski zajęli się dziwnymi portalami, których strategią, jak to wygląda, jest pogłębianie społecznych podziałów, rozpowszechnianie wątpliwych informacji czy wręcz fake newsów. Kto zakłada te portale?

Martyna Bunda pisze o modzie na wegetarianizm i weganizm, a prof. Beata Łaciak w wywiadzie mówi o tym, kim dzisiaj mógłby być „czterdziestolatek”, wzór tego pamiętnego, z serialu sprzed 40 lat.

I jeszcze: o tym, że politycy na świecie, nawet demokratyczni, są coraz częściej brutalni, egoistyczni, amoralni, bo uważają, że to się społeczeństwom podoba; o dziwnych końcówkach polskich nazwisk na Litwie; o przedwojennych polskich narodowcach; o dawnych i obecnych wzorcach męskości i nowo odkrytych tajemnicach człowieka lodu Oetziego, którego mumia spoczywa w muzeum we włoskim Bolzano.

Zapraszam Państwa do przeczytania tych i wielu innych pozycji w najnowszej POLITYCE. To świetna lektura na upały, ale nie gorsza, kiedy te się skończą. Jesteśmy na każdą pogodę.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama