To przedsmak tego, co nas czeka, bo takich upalnych lat będzie coraz więcej – pisze w okładkowym tekście Adam Grzeszak. Pierwsza konkluzja: zmieni się nasza geografia wypoczynku, przesunie na północ, nawet po Skandynawię, bo na południu będzie zwyczajnie za gorąco. Do łask wróci, już wróciło w tym roku, polskie morze. Ale też przybędzie susz, huraganów, trąb powietrznych, powodzi, sztormów, zim bez śniegu, a chłodzenie domu stanie się bardziej kosztowne i energochłonne niż ogrzewanie. Polecam ten artykuł, to dobry materiał do rozmów na koniec wakacji (wkrótce zresztą sezon znacznie się wydłuży).
I drugi nasz temat tygodnia: kryzys turecki, niby odległy, a turystom na rękę, bo bardzo potaniała miejscowa waluta, ale w istocie dosyć nam bliski. Pokazuje – pisze Łukasz Wójcik – jak słabe bywają rządy silnej ręki. I na czym polega pułapka populizmu nakręcającego popularność. Kiedy się w gospodarce psuje pogoda, tak jak teraz w Turcji, przychodzi słony rachunek. A demokratyczne instytucje kontrolne, jak choćby bank centralny, są rozbrojone, zaś naokoło sami potakiwacze. No i wszystko podlane nacjonalistycznym sosem. Znajoma diagnoza? Wątek populizmu przewija się też w naszej relacji z włoskiej Genui, gdzie po zawaleniu się wiaduktu przyszło szukać winnych.
Opisujemy też krąg najbliższych współpracowników premiera Morawieckiego, krąg harcerski, chciałoby się powiedzieć, bo wiele lat spędzili w zielonych mundurach. Mamy też raport o tym, jak polski rodzic próbuje uświadamiać dzieci. Albo – częściej – nie próbuje, i nie ma komu mu w tym pomóc. Przedstawiamy przedziwną historię, jak Chińczycy wykupili jedną z największych naszych firm spożywczych. I zadziwiającą opowieść o amatorskiej inżynierii genetycznej. W kulturze mamy opowieść o polskich hip-hopowcach, którzy ruszyli w dorosły świat biznesu. Na obyczajach – o cywilizacji Instagrama i fotkach, na których musimy dobrze wyglądać.
To tylko niektóre pozycje z najnowszej POLITYKI, oferta jest bogata, na każdy gust i nastrój. Gorąco ją na te gorące dni polecam.
Wciągającej lektury!
Witold Pawłowski
Zastępca redaktora naczelnego