W najnowszym numerze „Polityki” ogłaszamy laureatów kolejnej edycji Paszportów POLITYKI, czyli najciekawszych młodych twórców, których talent i osiągnięcia w 2019 r. zauważyli nominujący jurorzy oraz Kapituła Nagrody. Zachęcam do zapoznania się z tymi nader interesującymi postaciami i ich dorobkiem. Ponadto przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych pozycji:
• Czy Donald Trump chce wojny na Bliskim Wschodzie, o co mu chodzi w polityce zagranicznej, w jakim miejscu znalazł się świat i sojusznicy USA – o tym Łukasz Wójcik.
• Syndrom Schetyny opisuje Sławomir Sierakowski: przypomina jego karierę, relacje z Donaldem Tuskiem i analizuje, w jaki sposób ten partyjny lider stał się „czarnym ludem” polskiej polityki. Na czym polega ten mechanizm „nielubienia”?
• Także publicysta Przemysław Szubartowicz, gościnnie w rubryce „Ogląd i Pogląd”, zastanawia się, dlaczego wyborcy opozycji tak nie cierpią polityków i partii tzw. niepisu. Skąd się bierze specyficzna „autonienawiść” i krytycyzm wobec własnego środowiska.
• Wojciech Szacki przygląda się obozowi władzy i opisuje strategię rządzących na najbliższe miesiące, analizuje też przetasowania w PiS i partiach koalicyjnych.
• Anna Dąbrowska zaś w okładkowym materiale pisze o kłopotach polityków z dorosłymi dziećmi, których rozmaite „wyskoki”, działania i decyzje przysparzają problemów w działalności publicznej – na wielu interesujących przykładach – zachęcam!
Poza tym w najnowszej „Polityce”: o podstępnej chorobie – zakupoholizmie; o tym, czy należy oddawać dzieci do żłobka; o pracy na pół gwizdka i na pokaz, czyli metodzie stosowanej, jak pokazują badania, dość powszechnie; o romskiej feministce; o rosyjskiej polityce historycznej; o genach elit; o tym, jak kino zajęło się molestowaniem; o fascynujących latach 20. – tych sprzed stu lat i obecnych; oraz o płonącej na oczach całego świata Australii.
To tylko wybór tekstów. Jest tam znacznie więcej bardzo interesujących artykułów. Zapraszam zatem i życzę przyjemnej lektury!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego