Izrael na ulicach, były szef RARS zatrzymany, Świątek w ćwierćfinale US Open. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć
1. Strajk generalny w Izraelu
Poniedziałkowy strajk generalny w Izraelu, pierwszy od wybuchu wojny w Strefie Gazy 7 października 2023 r., to wyraz sprzeciwu wobec polityki Benjamina Netanjahu i jego nieefektywnych starań o uwolnienie zakładników więzionych przez Hamas. Protestujący wylegli na ulice już w niedzielny wieczór, emocje rozbudziły poranne informacje o odzyskaniu ciał sześciu zakładników zabitych niedługo wcześniej strzałami z bliskiej odległości.
Izraelczycy domagają się natychmiastowego zawarcia umowy o zawieszeniu broni z Hamasem, której częścią jest wymiana zakładników na palestyńskich więźniów osadzonych w izraelskich zakładach karnych, a także ustąpienia rządu Netanjahu i rozpisania nowych wyborów. Strajk generalny, zwołany w sobotę przez Histadrut, największą izraelską centralę związkową, miał trwać w poniedziałek od godz. 6 do 18. I choć sąd pracy skrócił protest do 14:30, nie działały w tym czasie przedszkola, banki, największe lotnisko komunikacja miejska, niektóre szkoły, uniwersytety, giełda, muzea, strajkowali urzędnicy, pracownicy biurowi, IT.
„Czy Izraelczycy są w stanie zmusić Netanjahu do zmiany podejścia? Są. Jest precedens. W marcu 2023 r. Histadrut domagał się odwołania dymisji ministra obrony Joawa Galanta. Netanjahu się ugiął, Galant wrócił do pracy. Izraelczycy wierzą, że znów może im się udać. Stawka jest teraz o wiele wyższa, na szali jest życie. Sześciu zamordowanych zakładników być może dało się uratować. Ile jeszcze osób jest w takiej sytuacji?” – komentuje na swoim blogu Agnieszka Zagner.
2. Michał K. zatrzymany w Londynie, areszt dla Pawła Sz.
Były szef RARS od kilku tygodni ukrywał się za granicą. W poniedziałek 26 sierpnia wystawiony został za nim list gończy, 31 sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec niego także europejski nakaz aresztowania i nakaz aresztowania obejmujący Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W efekcie K. został zatrzymany w poniedziałek 2 września w Londynie. O tym, czy w trakcie procesu ekstradycyjnego będzie aresztowany, czy nie, zdecyduje brytyjski sąd. Sama procedura „przekazania do Polski” K. może potrwać dłużej. – Nie jest to kwestia dni i obawiam się, że nie jest to też kwestia tygodni – przekazał mediom rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.
Prokuratura stawia Michałowi K. zarzut przekroczenia uprawnień prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, grozi mu nawet 10 lat więzienia. To za jego prezesury z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wyprowadzono setki milionów złotych do zaprzyjaźnionych podmiotów, m.in. do spółek należących do twórcy odzieżowej marki Red is Bad Pawła Sz. Poniedziałek przyniósł informacje także w jego sprawie: Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie prokuratora i zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 90 dni, co umożliwi ściganie go listem gończym.
Michał K. jest bliskim współpracownikiem i protegowanym byłego premiera Mateusza Morawieckiego.
Bezprawne działania RARS to materiał na niezły kryminał, przekonuje Joanna Solska. Agencja działała „z ogromnym rozmachem, na dużą skalę, za publiczne pieniądze i pod osłoną państwa. A animatorem od lat był Mateusz Morawiecki” – pisze nasza komentatorka, tłumacząc powiązania w harcerskim środowisku byłego premiera.
3. Turcja chce do BRICS+
Turcja złożyła oficjalny wniosek o przystąpienie do grupy BRICS+, poinformowała agencja Bloomberga. To grupa państw założona przez Brazylię, Indie, Rosję i Chiny, do których dołączyły w 2011 r. RPA i w 2024 r. Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Oficjalnie Turcji chodzi o handel, jej prawdziwe motywacje są jednak bardziej złożone. Jak wskazują informatorzy Bloomberga, jednym z powodów dążeń Turcji może być frustracja brakiem postępów w jej staraniach o akcesję do UE.
„Zbliżenie się Turcji do bloku, w którym zasiadają m.in. Iran i Rosja, nie powinno przejść niezauważone. Zwłaszcza że Turcja ma niezwykle prężny sektor obronny, to jedna z ważniejszych gałęzi jej gospodarki. Jeśli dodać do tego, że jej porty są wykorzystywane do »przepakowywania« dóbr i surowców wysyłanych do Rosji z naruszeniem sankcji, łatwo sobie wyobrazić, do czego może prowadzić zacieśnienie relacji z Emiratami Arabskimi czy właśnie Iranem” – ostrzega Mateusz Mazzini. Ale dodaje też: „Z drugiej strony wejście Turcji do BRICS+ mogłoby być dla Zachodu szansą na poszerzenie dyplomatycznych horyzontów”.
4. Rusza stacja wPolsce24, czyli TVP-PiS bis
Między innymi od wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim swoją działalność rozpoczął w poniedziałek kanał telewizyjny spółki Fratria braci Michała i Jacka Karnowskich: wPolsce24. Jej twarzami będą najbardziej „zasłużeni” pracownicy przedgrudniowego TVP: Magdalena Ogórek (prowadząca „Poranka”) i Michał Adamczyk, którego nowy serwis informacyjny pt. „Wiadomości” przywołuje znane obrazy i skojarzenia. Zespół zasilą również była prowadząca „Wiadomości” TVP Marta Kielczyk (powracająca do tej roli), znani z ekranu Małgorzata Opczowska z mężem Jackiem Łęskim czy były wicedyrektor TAI Marcin Tulicki (pokieruje ekipą „Wiadomości”). Nie zabraknie gwiazdy byłych mediów publicznych Samuela Pereiry.
Telewizja wPolsce24 będzie rywalizować z osiągającą własne rekordy oglądalności TV Republika, do której odpłynęli po wyborach odbiorcy pisowskiej TVP. Stacja Tomasza Sakiewicza w czerwcu osiągnęła średni dobowy udział widzów na poziomie 3,23 proc, co dało jej drugie miejsce wśród kanałów informacyjnych. „Odbiorcy prawicowych mediów będą decydować, czy wolą oglądać Magdalenę Ogórek, Michała Adamczyka i Samuela Pereirę, czy Danutę Holecką, Michała Rachonia i Miłosza Kłeczkę, którzy pozostali w Republice” – relacjonuje Michał Tomasik.
5. Iga Świątek w ćwierćfinale US Open
Iga Świątek bardzo pewnie awansowała do ćwierćfinału US Open, pokonując Ludmiłę Samsonową w dwóch setach 6:4, 6:1. Do stanu 4:4 w pierwszej odsłonie mecz był bardzo wyrównany. Polka przełamała wtedy rywalkę i nie oddała już prowadzenia. Grała solidnie, cierpliwie, wiele punktów zdobyła samym serwisem. Samsonowa wybroniła jednego gema, ale wiara w odwrócenie meczu wyraźnie z niej uleciała, popełniła mnóstwo błędów, uciekł pierwszy serwis. A Iga nie traciła koncentracji. Widowisko obserwował z trybun m.in. Jason Sudeikis, gwiazda serialu „Ted Lasso”, który liderka WTA lubi i ogląda.
Samsonowa jest już trzecią Rosjanką, z którą Polka mierzyła się w tym roku w Nowym Jorku. I zdecydowanie najsilniejszą. Jest jedną z najlepiej serwujących zawodniczek w tourze, słynie z asów, gra płasko i mocno, choć miewa przestoje, które Iga zręcznie tej nocy wykorzystała. Przed rokiem na tym etapie Polka żegnała się z turniejem. Dwa lata temu go wygrała.
W ćwierćfinale zmierzy się teraz z Jessiką Pegulą, zawodniczką gospodarzy, więc przed nią podwójnie trudne zadanie. To będzie ich dziesiąte spotkanie, z dziewięciu dotychczasowych Iga wygrała sześć. W pozostałych ćwierćfinałach zawalczą świetnie dysponowana Karolína Muchová i Brazylijka Beatriz Haddad Maia, Amerykanka Emma Navarro i Hiszpanka Paula Badosa, Białorusinka Aryna Sabalenka (jedna z największych tegorocznych faworytek turnieju) i Chinka Zheng Qinwen (złota medalistka z Paryża).