Centralna Szwajcaria. Lucerna. Jezioro Czterech Kantonów. Rigi. Andermatt
Lucerna: idealne połączenie natury i kultury
Z lotniska w Zurychu do Lucerny podróż pociągiem trwa niewiele ponad godzinę. Lucerna i jej region, kulturalne centrum centralnej Szwajcarii, zachwycają wyjątkową architekturą, lokalnymi tradycjami i słynnymi na całym świecie festiwalami muzycznymi.
Co nas czeka w tym roku?
- Tell Festival Altdorf 2024: to najważniejsze wydarzenie sezonu. Opowieść Friedricha Schillera o legendarnym szwajcarskim bohaterze narodowym, Wilhelmie Tellu, zostanie wystawiona w Altdorf, stolicy kantonu Uri. Spektakle w reżyserii Annette Windlin będą odbywać się między 24 sierpnia a 19 października. To okazja do stawiania zawsze aktualnych pytań o dobro i zło, o prawo do obrony i do zemsty. Na scenie zobaczymy ponad 70 aktorów. Warto dodać, że założone w 1899 r. Towarzystwo Aktorskie Wilhelma Tella świętuje w tym roku swoje 125. urodziny.
- Luzern Live: dzięki temu festiwalowi od 18 do 27 lipca 2024 r. międzynarodowa i szwajcarska muzyka zawładnie Lucerną.
- Lucerne Festival: wydarzenie trwające od 13 sierpnia do 15 września to sto bardzo różnych koncertów i wydarzeń towarzyszących. Nie zabraknie koncertów symfonicznych, muzyki kameralnej, recitali i debiutów. Letniemu festiwalowi towarzyszą dwa krótsze wiosną i jeden jesienią.
Statkiem po Jeziorze Czterech Kantonów
Oto niektóre pomysły na wycieczki, które pozwolą podziwiać zapierające dech w piersiach widoki z wody:
- Godzinny rejs na pokładzie statku Saphir: codziennie od 20 kwietnia do 20 października, na pokładzie dostępne audioprzewodniki w 12 językach; zniżki dla posiadaczy Swiss Travel Pass.
- Wycieczka do Bürgenstock Resort: najpierw szybki prom z Lucerny do Kehrsiten-Bürgenstock, a potem przejażdżka kolejką linowo-terenową; połączenie dostępne co godzinę przez cały rok; dla posiadaczy Swiss Travel Pass rejs bezpłatny, a kolejka tańsza o połowę.
- Wycieczka do Weggis: rejs z Lucerny do słonecznej riwiery u stóp góry Rigi; Weggis zachwycił się Mark Twain, gdy odwiedził je pod koniec XIX wieku.
- Szlakiem kasztanowym wokół Rigi: to idealne połączenie odprężającego rejsu po Jeziorze Czterech Kantonów (z Lucerny do Gersau) ze spacerem po zabytkowym Gersau i wokół góry Rigi do Vitznau.
Operator statków pływających po Jeziorze Czterech Kantonów (SVG AG) zwraca uwagę na kwestie ochrony środowiska. Jego najnowszy projekt to wyposażenie statku Rütli w napęd elektryczny. Jednostka eMS Rütli rozpocznie zeroemisyjne rejsy już 25 maja!
Szwajcarskie Muzeum Transportu
Oto prawdziwy raj dla wszystkich podróżników: najczęściej odwiedzane w Szwajcarii muzeum znajduje się w Lucernie i zaprasza gości w każdym wieku. W jednym miejscu można dowiedzieć się wszystkiego o najróżniejszych rodzajach transportu: drogowego, kolejowego, wodnego, powietrznego, a nawet kosmicznego.
W tym muzeum znajduje się nawet planetarium, a trójwymiarowe filmy dokumentalne wyświetlane są na jednym z największych ekranów w Szwajcarii. Strefa interaktywna zainteresuje z pewnością nie tylko fanów transportu.
Na koniec zwiedzania czeka nas wyjątkowa niespodzianka – Szwajcarska Przygoda Czekoladowa (Swiss Chocolate Adventure). W niespełna pół godziny dowiemy się, jak powstają słynne wyroby firmy Lindt. Będziemy mieli nawet możliwość skosztowania smakołyków przygotowanych przez szwajcarskich mistrzów czekolady.
Posiadacze Swiss Travel Pass mogą kupić bilety do Szwajcarskiego Muzeum Transportu o połowę taniej.
Rigi: królowa gór
Rigi zaprasza przez cały rok. Tu spotykają się trzy jeziora: Czterech Kantonów, Zug i Lauerz. Na szczyt można dostać się wygodnie wieloma sposobami. Z Arth-Goldau i Vitznau kursują kolejki zębate. Ta druga to zresztą najstarsza kolejka górska w Europie, która wwozi turystów od 1871 roku.
Można zresztą połączyć tradycję i nowoczesność – najpierw wybrać zabytkowy pociąg z Arth-Goldau, a z Rigi Kulm (czyli ze szczytu) wrócić nowoczesnym składem do Vitznau.
Jeszcze inna opcja podróży to połączenie drogi wodnej i kolejowej. Do Weggis można przypłynąć statkiem z Lucerny, a stamtąd wybrać kolejkę linową na szczyt Rigi.
Rigi to również wiele oznaczonych szlaków o różnej długości i poziomie trudności. Z pewnością każdy wybierze trasę odpowiednią do własnych umiejętności i kondycji. Panoramę Alp i pobliskich jezior można podziwiać z różnych punktów widokowych.
Andermatt: klejnot ukryty w sercu Alp
Andermatt otacza aż osiem przepięknych alpejskich przełęczy. Niektórzy zatrzymują się tu tylko na chwilę, ale warto spędzić więcej czasu w tym urokliwym miejscu. Andermatt, jego historię, kulturę i kuchnię można odkrywać na wiele sposobów: szlakami wspinaczkowymi, spacerami, rowerami górskimi czy odprężającą jazdą pociągami. Andermatt to również wspaniałe miejsce dla fanów golfa.
Świetną bazą wypadową do zwiedzania regionu może być Radisson Blu Hotel Reussen, zaprojektowany w tradycyjnym szwajcarskim stylu. Z pokoi można podziwiać ośnieżone alpejskie szczyty i rozpoczynać dzień świeżo paloną kawą na tarasie. W hotelu znajduje się również centrum Spa & Wellness z sauną i basenem. Tuż obok prawdziwa gratka dla melomanów: sala koncertowa Andermatt – najwyżej położone takie miejsce w Szwajcarii, które od 2022 r. ma nawet własną orkiestrę. Dzień można zakończyć w przytulnym BärBar. Radisson Blu Hotel Reussen to również świetne miejsce do organizowania konferencji i spotkań.
Materiał przygotowany w komercyjnej współpracy ze Switzerland Tourism przy Ambasadzie Szwajcarii