Polskie mięso: dramat w czterech aktach
Brak skutecznej bioasekuracji, skup chorych zwierząt na mięso, antybiotyki, choroba szalonych krów o atypowym charakterze – z wszystkimi tymi problemami muszą się mierzyć nie tylko polscy hodowcy, ale też konsumenci.
Choroba, wywoływana przez wirusa, który dotarł do nas aż z Armenii, stanowi zagrożenie dla hodowlanych świń.
amedeoemaja/PantherMedia

Choroba, wywoływana przez wirusa, który dotarł do nas aż z Armenii, stanowi zagrożenie dla hodowlanych świń.

Polskie mięso nie ma ostatnio dobrej passy i zmusza do refleksji nad całym procederem otrzymywania produktów odzwierzęcych. I to zarówno w skali naszej, rodzimej, jak i globalnej. Polski przemysł mięsny zmaga się obecnie z problemami, których konsumenci mięsa i innych produktów odzwierzęcych powinni być bezwzględnie świadomi.

Akt 1: Zabijanie dzików zamiast skutecznej bioasekuracji

Jest rok 2014. W Polsce pojawia się pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) w populacji dzika. Choroba, wywoływana przez wirusa, który dotarł do nas aż z Armenii, stanowi zagrożenie dla hodowlanych świń. Problem jest bagatelizowany. Z roku na rok rośnie liczba przypadków ASF w gospodarstwach trzody chlewnej – w 2018 r. jest ich już 3 tysiące. Nic dziwnego. W niemal wszystkich przypadkach przyczyną zachorowania świń są zaniedbania ze strony człowieka. Program bioasekuracji wdrażany jest opieszale, nawet rok po stwierdzeniu nowych ognisk ASF wśród dzików. Rolnicy, którzy nie są w stanie wprowadzić bioasekuracyjnych norm, w większości nie korzystają z możliwości dobrowolnej rezygnacji z produkcji wieprzowiny i otrzymania dwuletniego odszkodowania. Bo nie muszą. Unijne środki przekazane Polsce na wypłaty takich odszkodowań, bagatela 35 milionów złotych, zostają niewykorzystane. Obraz dramatu dopełnia opublikowany w zeszłym roku raport Najwyższej Izby Kontroli – ponad 70 proc. kontrolowanych gospodarstw trzody chlewnej nie spełnia podstawowych norm bioasekuracyjnych.

Czytaj także: Wszystko, co warto wiedzieć o ASF i sposobach na zwalczenie wirusa

Zamiast jednak cokolwiek zmieniać, łatwiej jest orzec, że winny wszystkiemu jest dzik i trzeba go masowo odstrzelić, a to, paradoksalnie, może sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Z krwią martwych zwierząt, na butach, samochodach myśliwych, w organizmach przeganianych na dużą odległość przestraszonych dzików. Naukowcy oczywiście ostrzegają, piszą pisma, postulują w oparciu o merytoryczne argumenty. Ale to przecież nie oni rozdają karty. Rezultat? ASF nie odpuszcza. Niedawno odnotowano go w gospodarstwie trzody chlewnej znajdującym się w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie dotychczas nie był notowany. Brnie też ku zachodowi Polski. W tym roku stwierdzono już niemal 70 nowych (sic!) ognisk ASF u dzików, ponad 270 przypadków. Brawo, politycy, brawo. Oto do czego prowadzi wasza ignorancja.

Akt 2: Skupowanie chorych krów na mięso

Jest rok 2019. Telewizja TVN24 emituje reportaż o nielegalnym uboju chorych krów w rzeźni w Kalinowie. Ujawniony proceder odbywa się w nocy, bez urzędowego nadzoru, z rażącymi naruszeniami wymogów dobrostanu zwierząt. Tak uzyskane mięso trafia do kilkunastu krajów UE, a niemal siedem jego ton wprowadzono na polski rynek. Wybucha skandal. Konsumpcja mięsa pochodzącego od chorych zwierząt jest przecież potencjalnym i to bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Do Polski przylatują inspektorzy Komisji Europejskiej, by zbadać sprawę. Służby w Polsce zapewniają, że mięso jest niszczone i wycofywane z rynku, a nadto – że zostało przebadane i nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia. Uff, no to po sprawie?

No pewnie, bo przecież mięsa, które zostało już zjedzone, nie sposób przebadać. Zjadły je chociażby przedszkolaki w Sztokholmie i uczniowie na Słowacji. Minister Ardanowski uważa, że cała sytuacja jest wyolbrzymiona i incydentalna. Okazuje się jednak, że rok temu zatrzymano właścicieli ubojni w powiecie bielskim, którzy trudnili się wprowadzaniem mięsa z chorych krów na rynek. Z kolei już 6 lat temu opisywano w polskich mediach proceder skupowania martwych i schorowanych krów od rolników – zamiast wydawać pieniądze na usypianie tzw. leżaków, jak pieszczotliwie określają je „fachowcy”, można sprzedać i zyskać. Kupujący też sporo oszczędza – chora krowa jest znacznie tańsza niż zdrowa, można więc dobrze zarobić na sprzedaży jej mięsa. Trzeba tylko zwierzę jakoś przetransportować, zaciągnąć na liny, ewentualnie wypatroszyć płód z tych ciężarnych. Jak częsty jest to więc proceder w Polsce i od jak dawna trwa? W jednym można się na pewno z ministrem Ardanowskim zgodzić – cała ta afera naprawdę zagraża wizerunkowi polskiej żywności na świecie. A niejednemu konsumentowi powinna uświadomić, że rzeczywistość zwierząt hodowlanych jest daleka od wyimaginowanej idylli, w której to wesołe krówki pasą się na zielonych łąkach.

Joanna Solska: To nie pierwsza afera mięsna w Polsce

Akt 3: Powszechne stosowanie antybiotyków w hodowli

Rok 2018. NIK publikuje raport dotyczący stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt na terenie lubuskiego, preludium do planowanej ogólnopolskiej kontroli. Wynika z niego, że antybiotykoterapia to proceder powszechny, stosowany przez 70 proc. wszystkich hodowców zwierząt, a w największym stopniu w hodowli drobiu. To zresztą żadne zaskoczenie ani też problem ograniczony tylko do Polski. Hodowle w zamkniętych pomieszczeniach, w stłoczeniu, bez światła słonecznego zwiększają poziom stresu u zwierząt. Do tego stopnia, że kurom nioskom można przycinać, przed ukończeniem 10. dnia życia, dzioby, by zwierzęta się nie okaleczyły lub nie zadziobały na śmierć. Wydzielane w trakcie reakcji stresowej glikokortykoidy działają immunosupresyjnie, co przy ich chronicznie podwyższonych poziomach zwiększa podatność na infekcje. Wprawdzie NIK zaznacza, że w każdym przypadku stosowanie antybiotyków uzasadniano względami leczniczymi (a nie np. w celu stymulowania wzrostu, co jest zresztą w Polsce zabronione), to z kontroli wynika, że rzetelne ustalenie przyczyn nie było możliwe z powodu słabości systemu nadzoru. Z uwagi na skalę zjawiska budzić to powinno uzasadnione obawy.

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj