Konflikt afgański: bez Indii się nie da

Ind-Af-Pak
Według amerykańskiej strategii Af-Pak, to w Pakistanie należy szukać rozwiązania konfliktu afgańskiego. Talibowie coraz śmielej sobie poczynają i tu, i tam. Ale kluczową rolę w tej układance odgrywają Indie.
Granica pakistańsko - afgańska. Pakistanu mimo jego słabości, nie należy porównywać do Afganistanu
Eyedea/BEW

Granica pakistańsko - afgańska. Pakistanu mimo jego słabości, nie należy porównywać do Afganistanu

Sytuacja w Pakistanie wydaje się dramatyczna. Według najnowszych danych w całym zeszłym roku w Pakistanie zginęło więcej cywilów niż w Afganistanie! Terroryści wybierają coraz okrutniejsze działania. Dodatkowo, chcą upokorzyć pakistański rząd i armię, która od połowy ubiegłego roku prowadzi ofensywę przeciwko tutejszym talibom. Z drugiej strony na Pakistan naciskają Amerykanie. Sekretarz obrony USA Robert Gates prosił niedawno w Islamabadzie o otwarcie kolejnego frontu walki z ekstremistami, ale – jak można się było spodziewać – spotkał się z chłodnym przyjęciem.

Nowa amerykańska strategia USA dla Afganistanu i Pakistanu – dosłanie wojsk i ogłoszenie terminu rozpoczęcia ich wycofywania w 2011 r. – zamiast uspokoić władze w Islamabadzie, wywołała uzasadnione wątpliwości. Opinia społeczna przeciwna jest atakom bezzałogowych samolotów na terytorium Pakistanu i wzmożonej aktywności CIA. Może to przynieść spadek poparcia społecznego dla pakistańskiego rządu, który – jak się sądzi – przyzwala na takie naloty. Może też zjednoczyć talibów.

Wyznaczenie daty wycofywania wojsk amerykańskich z Afganistanu niepokoi też zwykłych Pakistańczyków. Traktują tę zapowiedź jako powtórkę sytuacji sprzed 20 lat, gdy Amerykanie pozostawili Afganistan samemu sobie w przede-dniu wojny domowej. Dlatego Pakistańczycy próbują przygotować się na taką ewentualność.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną