Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Reżim nie odpuszcza

Szykanowany Związek Polaków na Białorusi

Wtargnięcie białoruskiej milicji do Domu Polskiego w Iwieńcu, wyprowadzenie z budynku działaczy Związku Polaków na Bialorusi, przejęcie kolejnego, czternastego polskiego domu w tym kraju jest dowodem, że naprawdę nie wiadomo jak rozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką i jego urzędnikami.

Kiedy w 2005 r. konflikt wokół Związku Polaków zaostrzył się, Białoruskie władze uznały zarząd Andżeliki Borys za nielegalny i postawiły na czele Związku swoich czynowników, stosunki Warszawy i Mińska były zamrożone z powodu sankcji, jakimi państwa UE obłożyły białoruski reżim. Wtedy i sukcesywnie przez kolejne lata władze Białorusi pozbawiały Związek majątku i gnębiły działaczy, a polski MSZ mógł jedynie kiwać palcem w bucie i przyglądać się. Nie było rozmów z Mińskiem, nie było kontaktów na ministerialnym szczeblu, była tylko bezradność wobec tego, co się dzieje.

Teraz stosunki z Białorusią nieco się ociepliły, państwa europejskie zdjęły zakaz wjazdu na swój teren, stosowany wcześniej wobec białoruskich dygnitarzy, toczą się rozmowy o kredytach, zachodnie firmy delikatnie starają się inwestować na Białorusi, sam Aleksander Łukaszenko jeździ właśnie na nartach w jednym ze Szwajcarskich kurortów. Minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau ma za kilka dni złożyć wizytę w Warszawie. Wydawało się, że ta zmiana relacji spowoduje podobne zachowanie także po drugiej stronie granicy, w Mińsku. Ale nie, białoruskie władze nadal szykanują Związek Polaków Andżeliki Borys, przejmują majątek, jaki przekazany został przez Polskę, polskiego podatnika. I okazuje się, że teraz także Warszawa nie ma ruchu, bo to wewnętrzna sprawa Białorusi. Można było wezwać polskiego ambasadora na konsultacje do Warszawy, co jest w języku dyplomatycznym poważnym ostrzeżeniem. Nie sądzę, żeby Łukaszenko bardzo się tym jednak przejął.

Mińsk, na kimś, kto tu jest pierwszy raz nie sprawia wrażenia stolicy kraju rządzonego przez dyktatora. Jest czysty, zadbany, nawet śnieg uprzątnięto z ulic. Na murach nie ma graffiti, na chodnikach śmieci. Ludzie chodzą ubrani schludnie, są grzeczni, nawet się uśmiechają. W restauracjach młodzież pije szampana. W kioskach leżą „Cosmopolitan” i „Elle”. Ale to wcale nie znaczy, że reżim pofolgował. Ludzie wciąż się boją, są posłuszni. Oficjalna gazeta „Sowiecka Białoruś”, organ prasowy prezydenckiej administracji kpi z Polaków i obwinia ich z zaistniałą sytuację.

Jedynie białoruski opozycyjny wobec władzy tygodnik „Nasza Niwa” zamieścił na swoich łamach apel: „Dziś Cała białoruska inteligencja powinna stanąć murem za Andżeliką Borys i Ireną Sobol (szefową ZPB w Iwieńcu) To jest nasz obywatelski obowiązek”. Mam nadzieję, że białoruskie elity, zwłaszcza młode, zwrócą uwagę na te słowa.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną