Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Strefa bez granic

Układ z Schengen to porozumienie państw Unii z 1985 r. (praktycznie weszło w życie w 1995 r.)o utworzeniu europejskiej strefy, w obrębie której dla ułatwienia podróżowania zrezygnowano z kontroli paszportowych na wspólnych granicach wewnętrznych.

Pionierami układu były kraje Beneluksu, Niemcy i Francja. A dziś należą do niego niemal wszystkie państwa Unii Europejskiej, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, który chce przystąpić do strefy już w tym roku, oraz Rumunii i Bułgarii, które planują otwarcie swoich granic w 2011 r. Poza Unią do Schengen należą Norwegia, Islandia, Szwajcaria i maleńki Liechtenstein. Polska przystąpiła do strefy w grudniu 2007 r. A ponieważ kodeks graniczny Schengen, oprócz jednolitych zasad kontroli na granicach zewnętrznych, ustanawia też wspólną politykę wizową, obywatele państw spoza strefy, posiadający wizę uprawniającą do pobytu np. w Polsce czy w Niemczech, mogą swobodnie podróżować po obszarze Schengen i legalnie przebywać tam przez trzy miesiące.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną