Jakie są zadania prezydencji?
Główne zadania prezydencji sprowadzają się do koordynacji wielu spotkań, a także reprezentowania Rady UE w kontaktach z unijnymi instytucjami (Komisja Europejska, Parlament).

W ramach polskiej prezydencji zostanie zorganizowanych ok. 300 spotkań z udziałem europejskich polityków i urzędników: nieformalne spotkania ministrów, konferencje oraz spotkania eksperckie.

W Polsce odbędą się: Europejski Kongres Kultury (Wrocław), Szczyt Partnerstwa Wschodniego (Warszawa), Europejskie Forum Turystyki (Kraków), Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego (Poznań) czy Europejskie Dni Rozwoju (Warszawa). Pięć miast będzie gospodarzami większości unijnych wydarzeń: w lipcu Sopot, we wrześniu Wrocław, w październiku Kraków, w listopadzie Poznań, a w grudniu Warszawa.

Traktat Lizboński znacznie ograniczył zadania „zewnętrzne” prezydencji, ponieważ wprowadzono m. in. stanowisko Wysokiego Przedstawiciela ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (Catherine Ashton) i to on przejął zadania związane z polityką zewnętrzną Unii. Pod koniec marca 2011 r. szef polskiej dyplomacji uzgodnił jednak z Ashton, że w niektórych sprawach to właśniej on będzie zastępować szefową unijnej dyplomacji - np. w PE lub na międzynarodowych spotkaniach, zwłaszcza w kestiach związanych z demokratyzacją sąsiadów UE i w polityce obronności. Sprawy zagraniczne mają pozostać w gestii Ashton. Polski MSZ ma również zajmować się sprawami konsularnymi Unii.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną