USA: 10 lat po 11 września

Życie bez wież
Po 10 latach ówczesne oceny rażą patosem, a prognozy nietrafnością. W zbiorowej pamięci Amerykanów 11 września 2001 r. przechodzi do historii. Zwłaszcza po śmierci Osamy ibn Ladena, którą odebrano jako zamknięcie bolesnego rozdziału.
Ponad 95 proc. Amerykanów pamięta, co robili, kiedy dowiedzieli się o 9/11. W Nowym Jorku niemal każdy znał kogoś, kto zginął, kogoś z rodziny ofiar lub ich przyjaciół.
GEOFF GREEN /Landov/BEW

Ponad 95 proc. Amerykanów pamięta, co robili, kiedy dowiedzieli się o 9/11. W Nowym Jorku niemal każdy znał kogoś, kto zginął, kogoś z rodziny ofiar lub ich przyjaciół.

Niewyobrażalna skala i symboliczna wymowa największego zamachu terrorystycznego w historii prowokowały do wielkich słów. Znaczenie 9/11 porównywano do rewolucji 1917 r., końca zimnej wojny, nazywano atak prawdziwym początkiem XXI w. Świat i Stany Zjednoczone – powiadano – nigdy już nie będą takie same. Przewidywano jeszcze groźniejszą konfrontację z radykalnym islamem.

Porównanie z Pearl Harbor narzucało się natychmiast, ale trafniejszej analogii dopatrzono się w inwazji Brytyjczyków na Waszyngton podczas wojny w 1812 r., ostatnim nieprzyjacielskim ataku na amerykańskim kontynencie. Atak z 11 września niweczący poczucie bezpieczeństwa w Ameryce, niezdobytej twierdzy, był bezprecedensowym wstrząsem. – Był to w pewnym sensie dzwonek alarmowy. Przedtem większość Amerykanów nie zdawała sobie sprawy, że ich kraj może być tak znienawidzony – mówi dziennikarz „Time’a” Marc Thompson.

Ponad 95 proc. Amerykanów pamięta, co robili, kiedy dowiedzieli się o 9/11. W Nowym Jorku niemal każdy znał kogoś, kto zginął, kogoś z rodziny ofiar lub ich przyjaciół. Przez pierwsze tygodnie samochody w Waszyngtonie jeździły z zatkniętymi gwiaździstymi sztandarami.

Psychoza strachu

Kiedy ostentacyjny patriotyzm opadł, pozostał lęk. Najpierw kupowano broń palną, jakby mogła uchronić przed bombami.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną