Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Świat

Wielożenny Zuma

Prezydent RPA - Jacob Zuma ze swoją nowopoślubioną, szóstą małżonką. Prezydent RPA - Jacob Zuma ze swoją nowopoślubioną, szóstą małżonką. ELMOND JIYANE/AFP / EAST NEWS
W miniony weekend prezydent RPA poślubił szóstą małżonkę, Glorię Bongi Ngema, z którą ma trzyletnią córkę. Jacob Zuma, który w sumie ma przynajmniej 21 dzieci z różnych związków, niedawno obchodził 70 urodziny i pielęgnuje zuluską tradycję poligamii.

Prawo na nią zezwala: oficjalnie można mieć jedną żonę w związku cywilnym i do trzech w związkach zwyczajowych, jak je się tu nazywa, nawiązując do tradycji plemiennej. Arytmetyka się zgadza: z jedną z żon, Nkosazaną Dlamini, aktualną minister spraw wewnętrznych, Zuma rozwiódł się, a inna w 2000 r. popełniła samobójstwo. Już rok temu, z powodu piątego ożenku prezydenta, w kraju wybuchła ożywiona dyskusja. Po pierwsze: czy to nie za dużo kosztuje? Prezydent, także teraz, uspokajał ustami swego rzecznika, że koszty pokrywa z prywatnej kieszeni. Po drugie, w związku z epidemią AIDS lansowany jest tu model jednego partnera, prezydent wyraźnie się do niego nie stosuje, a ponadto zasłynął niefrasobliwością, komentując, że „prysznic po” wszystko załatwia, za co był krytykowany. Moderniści czepiają się, że tyle żon to rzecz w dzisiejszym świecie obyczajowo niepoprawna, ale tradycjonaliści – najliczniejsi w sondażach – są dumni ze swojego przywódcy.

Polityka 17-18.2012 (2856) z dnia 25.04.2012; Flesz. Świat; s. 13
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kraj

Powyborcza trauma Kaczyńskiego. Raport o stanie prezesa PiS: „Nie może pokazać, że jest zmęczony”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński bardzo powoli przestawia się na opozycyjne tory. To dla niego trudne wyzwanie, zwłaszcza że od wielu lat uchodził za „ośrodek dyspozycji politycznej”. Jak sobie radzi z powyborczą traumą i co sądzi o tym jego partyjne otoczenie?

Anna Dąbrowska, Wojciech Szacki
26.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną