Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wystarczy być potworem

Z sofy przemyśleń

materiały prasowe
Gej Colm Tóibín napisał powieść o starości Matki Boskiej. W katolickiej Irlandii nie takie rzeczy się zdarzają...

Słuchaj – mówi Colm Tóibín. Słucham, choć nie ma czego. – A w nocy robi się jeszcze ciszej – objaśnia – bo prawie wszystkie budynki wokół przerobiono na biura. Stoimy w gabinecie na górze jego czterokondygnacyjnego domu w Dublinie, w miejscu, gdzie pisze nocami, siedząc na rattanowym krześle z twardym oparciem. 57-letni autor pokazuje tekst, nad którym pracuje, spisywany ręcznie w notesie. – Pierwszy szkic muszę napisać wiecznym piórem. Dopiero potem wystukuję to na klawiaturze. Tak samo robią John Lanchester i Philip Hensher. Wpadłem na nich któregoś wieczora i rozmawialiśmy o warsztacie.

Tóibín mówi zdecydowanym, ale pełnym namaszczenia głosem, co – tak na marginesie – jest równie irlandzkie, jak „e” w „whiskey”. Jego zdaniem ta stateczność może być swoistą rekompensatą za jąkanie się z czasów dzieciństwa. Unika zaczynania zdań od twardych spółgłosek. W rozmowie z nim trzeba się powstrzymywać przed wypełnianiem długich chwil ciszy, bo pewnie jeszcze nie dokończył myśli.

W trudnej przestrzeni

– Czekałem poprzedniego wieczora, żeby wziąć pieniądze z bankomatu i było tam takich dwóch lekko podpitych chłopaków. Wygłupiali się przede mną w kolejce. Jeden, bardziej bezczelny, spojrzał na mnie i powiedział: „I co, zajęty teraz jesteś?”. Musiałem wyglądać dość srogo i już miałem powiedzieć: „Tak, jestem, i chcę wrócić do domu”, kiedy dodał: „…tym pisaniem?”. Musiałem się uśmiechnąć. Wyjąłem pióro, uniosłem je i skinąłem: „No tak”.

Pełna wersja artykułu dostępna w 48 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Sprawa Iwony Wieczorek wraca na Netflixie. I nadal budzi wielkie zainteresowanie

„Sprawa Iwony Wieczorek” szybko stała się hitem Netflixa. Nie kusi widza fałszywą obietnicą, iż znajdzie odpowiedzi na kluczowe pytania. Po serial na pewno obowiązkowo powinna sięgnąć policja.

Ryszarda Socha
16.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną