Świat

Obeliks kontra Socjaliks

Zbłąkane dziecko Marianny

materiały prasowe
Gérard Depardieu wcielił się w tak wiele symbolicznych francuskich postaci, że sam urósł do rangi pomnika narodowej kultury. I ten pomnik teraz porzuca swój kraj.

W najnowszej filmowej adaptacji XIX-wiecznej powieści Victora Hugo „Człowiek śmiechu” nie mogło oczywiście zabraknąć miejsca dla Gérarda Depardieu. Największy gwiazdor filmowy znad Sekwany przyzwyczaił już swoich widzów do tego, że nic, co francuskie, nie jest mu obce. Wystąpił już w ponad 170 filmach, wcielając się m.in. w role Portosa, d’Artagnana i ich wroga kardynała Mazarina, ale także hrabiego Monte Christo, Cyrana de Bergeraca, Dantona, Rodina, Dumasa, Balzaca, Jakuba de Molay, Vidocqa czy Fouchégo. Cztery razy zagrał zabawnego galijskiego mocarza Obeliksa.

Ucieczka od podatków

Tym większym zgrzytem stała się jego decyzja o opuszczeniu Francji ze względu na nowe przepisy podatkowe wprowadzone przez socjalistyczne władze. Postulat wprowadzenia 75-procentowej stawki podatku dla najbogatszych (od dochodów powyżej miliona euro rocznie ) był jednym ze sztandarowych haseł prezydenta François Hollande’a. Stosowne przepisy uchwalono w październiku ub.r. mimo protestów nielubianych przez prezydenta bogaczy, którzy pielgrzymowali do Pałacu Elizejskiego, próbując odwieść go od tych zamiarów.

Również wbrew krytyce ze strony wielu ekonomistów, którzy straszyli konsekwencjami, mówiąc o ucieczce bogatych Francuzów i przenoszeniu siedzib firm za granicę. A także mimo protestów centroprawicowej opozycji, która zaskarżyła nową ustawę podatkową jako niekonstytucyjną (tuż przed końcem roku Rada Konstytucyjna uznała tę skargę za zasadną, co oznacza, że najzamożniejsi Francuzi mogą odetchnąć z ulgą).

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 1 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną