Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Byle nie we dwójkę!

Nowa historia małżeństwa

materiały prasowe
Wziąć ślub w młodości i żyć razem do śmierci, po drodze wychowując dzieci - tego pomysłu już prawie nikt nie traktuje poważnie. Ale nad tym, czym zastąpić małżeństwo, głowi się cały świat, od Indii po USA.

Kate Bolick miała 28 lat, gdy rozstała się ze swoim przyjacielem Allanem. Byli razem przez trzy lata. Kate na łamach „The Atlantic” wyznaje bez ogródek, że nie miała żadnego poważnego powodu, aby ten związek zakończyć. Allan był wyjątkowym człowiekiem: inteligentnym, przystojnym, lojalnym i dobrym. Jej przyjaciele – a było wśród nich wiele małżeństw – nie ukrywali zaskoczenia. Ona sama była zdziwiona własną decyzją, postępowanie mogła wytłumaczyć jedynie dwoma, ale trudnymi do podważenia argumentami: czegoś jej w tym związku brakowało i nie była jeszcze gotowa do założenia rodziny. Po dziesięciu latach czasem zadaje sobie pytanie: czy to był największy błąd, jaki popełniła w życiu?

Mąż niepotrzebny

Dziś ma 39 lat, a przed sobą dwie opcje, obie, jej zdaniem, dość żałosne: wyjść za mąż za pierwszą osobę, która „będzie się do tego nadawała”, albo pozostać singielką. Jest przekonana, że spotkanie kogoś, w kim nagle się zakocha, graniczy z cudem. Ale czy małżeństwo z miłości jest dziś naprawdę jedyną alternatywą?
W latach 90. Stephanie Coontz, wykładająca historię społeczną w Evergreen State College w Waszyngtonie zauważyła, że pytanie, które najczęściej stawiają jej studenci i dziennikarze, dotyczy instytucji małżeństwa, a konkretnie jego rozpadu. Przekonywano ją, że złoty wiek małżeństwa mamy za sobą, a gwałtowny wzrost liczby rozwodów jest wystarczającym dowodem na to, że instytucja małżeństwa odeszła do lamusa. Zdecydowała się więc poświęcić temu tematowi książkę, aby pokazać, jak burzliwą historię ma nasze myślenie o związku prawnym między kobietą i mężczyzną.

Historia małżeństwa, jaką odkryła podczas pisania „Marriage, a History: From Obedience to Intimacy, or How Love Conquered Marriage” (Małżeństwo, historia: od posłuszeństwa do intymności lub jak miłość zwyciężyła małżeństwo), jest bardziej interesująca niż moglibyśmy to sobie wyobrazić. Poddała w niej analizie pięć tysięcy lat ludzkich obyczajów, od epoki myśliwych zbieraczy aż do dziś, aby pokazać, że nasze konwencje społeczne są bardziej złożone i różnorodne, niż mogłoby to nam się wydawać. Wzorzec rodziny, jaki powstał w latach 50. i 60. na Zachodzie uważała od dawna za przejściowy i nietrwały. Był to wzór, który rozwinął się bardzo późno. Wcześniej, przez tysiące lat, małżeństwo opierało się na umowie, przede wszystkim ekonomicznej i politycznej zawieranej pomiędzy dwiema osobami, negocjowanej i wypieszczonej przez rodziny, kościół i wspólnotę, w której żyli. Dopiero w XVIII w. praca została równomiernie rozłożona: zarabianie na życie przez mężczyznę, a zajmowanie się domem i edukacją dzieci, bez wynagrodzenia, przez kobiety.

Badając historię małżeństwa Stephanie Coontz, uzmysłowiła sobie, że instytucja ta przechodzi obecnie transformację bardziej radykalną, niż ktokolwiek kiedykolwiek mógł przypuszczać: przemianie uległy oczekiwania ludzi w stosunku do małżeństwa i wzajemnych relacji, do sposobu w jaki organizują swoje życie seksualne i uczuciowe.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 4 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 28 stycznia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną