Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Po hrabinie do piekła

Caso Russo

materiały prasowe
Bogatych kochanków zmieniała jak rękawiczki, spłukanych gotowa była wysłać na tamten świat. Burzliwemu życiu Marii Tarnowskiej Europa zawdzięcza legendę o zepsutej arystokracji ze Wschodu.

W centrum Wenecji, w dzielnicy San Marco, mieści się hotel Ala, na parterze właśnie otwarto restaurację, która jednocześnie jest muzeum. „Tarnowska’s American Bar” – zaprasza gości szyld nad wejściem. Pomysłodawcą lokalu jest Andrea Salmaso. Patronką – nieokiełznana hrabina Maria Nikołajewna Tarnowska, o której sto lat temu mówił cały świat.

Sławniejsza niż Tołstoj

W 1910 r. Rosja znalazła się w centrum zainteresowania światowej prasy. Z Jasnej Polany ucieka, a następnie umiera na stacji kolejowej Astapowo światowej sławy pisarz Lew Tołstoj. W Paryżu nie cichną zachwyty nad występami rosyjskich baletów prowadzonych przez znakomitego impresaria Siergieja Diagilewa. Jednak bodaj najwięcej uwagi gazety poświęcają innemu wydarzeniu z udziałem Rosjan – weneckiemu procesowi hrabiny Tarnowskiej i jej wspólników. O akredytację na procesie wystąpiły setki redakcji gazet ze wszystkich krańców świata.

Weneccy sędziowie drobiazgowo rozpoznali sprawę. Na ławie oskarżonych zasiedli: syn gubernatora guberni permskiej, znany moskiewski adwokat i rosyjska hrabina, w której drzewie genealogicznym figuruje Maria Stuart. Maria Nikołajewna O’Rourke, po mężu Tarnowska, pochodziła ze starego irlandzkiego rodu (należy do niego współczesny aktor Mickey Rourke). Jej pradziad wyprawił się do Rosji, by służyć cesarzowej Elżbiecie Pietrownie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 4 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 28 stycznia 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną