Świat

Po hrabinie do piekła

Caso Russo

materiały prasowe
Bogatych kochanków zmieniała jak rękawiczki, spłukanych gotowa była wysłać na tamten świat. Burzliwemu życiu Marii Tarnowskiej Europa zawdzięcza legendę o zepsutej arystokracji ze Wschodu.

W centrum Wenecji, w dzielnicy San Marco, mieści się hotel Ala, na parterze właśnie otwarto restaurację, która jednocześnie jest muzeum. „Tarnowska’s American Bar” – zaprasza gości szyld nad wejściem. Pomysłodawcą lokalu jest Andrea Salmaso. Patronką – nieokiełznana hrabina Maria Nikołajewna Tarnowska, o której sto lat temu mówił cały świat.

Sławniejsza niż Tołstoj

W 1910 r. Rosja znalazła się w centrum zainteresowania światowej prasy. Z Jasnej Polany ucieka, a następnie umiera na stacji kolejowej Astapowo światowej sławy pisarz Lew Tołstoj. W Paryżu nie cichną zachwyty nad występami rosyjskich baletów prowadzonych przez znakomitego impresaria Siergieja Diagilewa. Jednak bodaj najwięcej uwagi gazety poświęcają innemu wydarzeniu z udziałem Rosjan – weneckiemu procesowi hrabiny Tarnowskiej i jej wspólników. O akredytację na procesie wystąpiły setki redakcji gazet ze wszystkich krańców świata.

Weneccy sędziowie drobiazgowo rozpoznali sprawę. Na ławie oskarżonych zasiedli: syn gubernatora guberni permskiej, znany moskiewski adwokat i rosyjska hrabina, w której drzewie genealogicznym figuruje Maria Stuart. Maria Nikołajewna O’Rourke, po mężu Tarnowska, pochodziła ze starego irlandzkiego rodu (należy do niego współczesny aktor Mickey Rourke). Jej pradziad wyprawił się do Rosji, by służyć cesarzowej Elżbiecie Pietrownie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 4 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 28 stycznia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną