„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Legalni nielegalni

Prawo w USA

materiały prasowe
Plan reformy systemu imigracyjnego, ogłoszony w minionym tygodniu przez Baracka Obamę w Las Vegas, ma umożliwić około 11 milionom ludzi zalegalizowanie pobytu w USA.

Mam nadzieję, że uda się go zrealizować, i nie sądzę, by zabrało to nam wiele miesięcy. Powinniśmy go przyjąć może nawet w pierwszym półroczu – powiedział prezydent w wywiadzie dla hispanojęzycznego kanału telewizyjnego Telemundo.


Projekt zmian w prawie imigracyjnym opracowano jeszcze w 2011 r. i przedstawiono bez większego rozgłosu senatorom. Zakłada szybką ścieżkę legalizacji pobytu dla nielegalnych imigrantów przebywających już w USA, pod warunkiem że zgodzą się na zbadanie ich przeszłości przez służby bezpieczeństwa, zapłacą karę, nauczą się angielskiego i zgodzą się ustawić w kolejce po amerykańską wizę za obcokrajowcami starającymi się legalnie wyemigrować do Stanów.

Niespodziewana zgodność

W tym punkcie plan prezydenta nieco odbiega od ponadpartyjnej propozycji reformy, zgłoszonej przez tzw. gang ośmiu, składający się z senatorów Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej, dla których priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i uszczelnienie granicy z Meksykiem. Prezydent podkreśla jednak, że w ostatnich latach na budowę liczącego tysiące kilometrów płotu na granicy meksykańsko-amerykańskiej, rozbudowę sił straży granicznej oraz wyposażenie jej w drony Waszyngton wydał 187 mld dolarów. – W ostatnich czterech latach uczyniliśmy więcej dla poprawy bezpieczeństwa na granicy, niż ktokolwiek uczynił w tym względzie w poprzednich dwóch dekadach – przekonywał Obama w rozmowie z Telemundo.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 5 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną