Świat

Legalni nielegalni

Prawo w USA

materiały prasowe
Plan reformy systemu imigracyjnego, ogłoszony w minionym tygodniu przez Baracka Obamę w Las Vegas, ma umożliwić około 11 milionom ludzi zalegalizowanie pobytu w USA.

Mam nadzieję, że uda się go zrealizować, i nie sądzę, by zabrało to nam wiele miesięcy. Powinniśmy go przyjąć może nawet w pierwszym półroczu – powiedział prezydent w wywiadzie dla hispanojęzycznego kanału telewizyjnego Telemundo.


Projekt zmian w prawie imigracyjnym opracowano jeszcze w 2011 r. i przedstawiono bez większego rozgłosu senatorom. Zakłada szybką ścieżkę legalizacji pobytu dla nielegalnych imigrantów przebywających już w USA, pod warunkiem że zgodzą się na zbadanie ich przeszłości przez służby bezpieczeństwa, zapłacą karę, nauczą się angielskiego i zgodzą się ustawić w kolejce po amerykańską wizę za obcokrajowcami starającymi się legalnie wyemigrować do Stanów.

Niespodziewana zgodność

W tym punkcie plan prezydenta nieco odbiega od ponadpartyjnej propozycji reformy, zgłoszonej przez tzw. gang ośmiu, składający się z senatorów Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej, dla których priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i uszczelnienie granicy z Meksykiem. Prezydent podkreśla jednak, że w ostatnich latach na budowę liczącego tysiące kilometrów płotu na granicy meksykańsko-amerykańskiej, rozbudowę sił straży granicznej oraz wyposażenie jej w drony Waszyngton wydał 187 mld dolarów. – W ostatnich czterech latach uczyniliśmy więcej dla poprawy bezpieczeństwa na granicy, niż ktokolwiek uczynił w tym względzie w poprzednich dwóch dekadach – przekonywał Obama w rozmowie z Telemundo.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 5 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną