Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Tylko pięć dań

Ujawniony oficjalnie, po 12 latach utajnienia, współczynnik Giniego: 0,47 według chińskiego GUS i nawet 0,61 według ośrodka badań budżetów domowych (przy Banku Centralnym), sytuowałby Chiny blisko RPA, najbardziej rozwarstwionego społeczeństwa na świecie. „Przepaść między bogatymi i biednymi jest alarmująca” – ostrzega oficjalny „Global Times”. Ten alarm został usłyszany. Jeszcze na listopadowym zjeździe partii obiecano Chińczykom podwojenie dochodów osobistych w 10 lat, co najbardziej ma przemawiać do wyobraźni najuboższym. Teraz ogłoszono, że w ciągu dwóch lat grupa poniżej granicy ubóstwa (2300 juanów, czyli ok. 1150 zł rocznego dochodu na osobę) ma stopnieć o 80 mln. Obywatele mają zacząć zarabiać na lokatach i odsetkach od oszczędności, a przywileje socjalne objąć miliony robotników napływowych, prawdziwych sprawców chińskiego cudu, dotychczas pozbawianych miejskiego meldunku. Większe podatki zapłaci potężny i nadmiernie hołubiony sektor państwowy, więcej, na rozmaite sposoby, zapłacą bogaci – poprzez podatek od luksusu, od konsumpcji i wprowadzany eksperymentalnie podatek od nieruchomości. Władze obiecują dobrać się do ukrytych dochodów.

Oto niejaki Zhao Haibin, wysoki działacz partyjny od bezpieczeństwa z miasta Lufeng, okazał się właścicielem 192 nieruchomości zakupionych na fałszywe karty meldunkowe i rodzinę. Takich poukrywanych dóbr musi być bardzo wiele. Ma więc powstać system deklaracji majątkowych, obejmujący działaczy wszystkich szczebli, ale to pieśń przyszłości. Na razie wyszedł zakaz reklamy luksusowych zegarków, biżuterii i drogich alkoholi w radiu i telewizji, oficjalny okólnik zaleca wstrzemięźliwość w prezentach noworocznych, tradycyjnie sutych i podkreślających polityczne i biznesowe więzi, a menu uroczystych bankietów radzi się ograniczyć do formuły „cztery dania i jedna zupa”. Wygląda to na wielkie wyrzeczenie.

Polityka 08.2013 (2896) z dnia 19.02.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną