Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Chcą soboru

Zwołajmy sobór powszechny do walki z pedofilią w Kościele – apeluje emerytowany biskup z Australii Geoffrey Robinson. Uruchomił w Internecie akcję podpisywania petycji w tej sprawie do papieża Franciszka. Chce, by sobór zajął się tylko jednym: nadużyciami seksualnymi. Jak z nimi walczyć, jak je skutecznie wyeliminować. Biskup dodaje, że potrzebna jest w tym kontekście także dyskusja – ze znaczącym udziałem wiernych świeckich – o celibacie księży, włączeniu kobiet do kościelnego procesu decyzyjnego i etyce seksualnej głoszonej przez Kościół.

Wątpliwe, by Franciszek zwołał sobór, choć tak jak Benedykt XVI potępiał księży-drapieżców seksualnych i spotykał się z ich ofiarami. Teraz jednak media nagłośniły wypowiedź Franciszka o „lobby gejowskim” w Watykanie. Papież wspomniał o nim na prywatnym spotkaniu z reprezentacją konferencji zakonów z Ameryki hiszpańskojęzycznej i Karaibów (CLAR). Potwierdził również, że choć w kurii rzymskiej pracują „święci ludzie”, to można też mówić o „strumieniu korupcji” w Watykanie. O lobby i korupcji mówił już ściśle tajny raport trzech kardynałów dla papieża Ratzingera. Benedykt XVI przekazał go Franciszkowi.

Polityka 25.2013 (2912) z dnia 18.06.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną