Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Świat

Chcą soboru

Zwołajmy sobór powszechny do walki z pedofilią w Kościele – apeluje emerytowany biskup z Australii Geoffrey Robinson. Uruchomił w Internecie akcję podpisywania petycji w tej sprawie do papieża Franciszka. Chce, by sobór zajął się tylko jednym: nadużyciami seksualnymi. Jak z nimi walczyć, jak je skutecznie wyeliminować. Biskup dodaje, że potrzebna jest w tym kontekście także dyskusja – ze znaczącym udziałem wiernych świeckich – o celibacie księży, włączeniu kobiet do kościelnego procesu decyzyjnego i etyce seksualnej głoszonej przez Kościół.

Wątpliwe, by Franciszek zwołał sobór, choć tak jak Benedykt XVI potępiał księży-drapieżców seksualnych i spotykał się z ich ofiarami. Teraz jednak media nagłośniły wypowiedź Franciszka o „lobby gejowskim” w Watykanie. Papież wspomniał o nim na prywatnym spotkaniu z reprezentacją konferencji zakonów z Ameryki hiszpańskojęzycznej i Karaibów (CLAR). Potwierdził również, że choć w kurii rzymskiej pracują „święci ludzie”, to można też mówić o „strumieniu korupcji” w Watykanie. O lobby i korupcji mówił już ściśle tajny raport trzech kardynałów dla papieża Ratzingera. Benedykt XVI przekazał go Franciszkowi.

Polityka 25.2013 (2912) z dnia 18.06.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Nauka

Autorzy artykułów naukowych zaskakująco często się mylą. I co z tego?

Badacze bardzo często przedstawiają odkrycia, wnioski z badań i efekty eksperymentów, które okazują się fałszywe. Nauka ma jednak wbudowane rozmaite mechanizmy ich korekty. I pozostaje najlepszym sposobem na zdobywanie rzetelnej wiedzy o świecie.

Rafał Zwolak
29.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną