„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Mokro, ale cieplej

Czy człowiek ma wpływ na globalne ocieplenie klimatu? Czy człowiek ma wpływ na globalne ocieplenie klimatu? Mike Hollingshead/Science Faction / Corbis

Gwałtowne burze, powodzie i w ogóle deszczowa i kapryśna chłodna pogoda każą laikom wątpić nie tylko w globalne ocieplenie, ale i w to, że człowiek ma jakiś wpływ na zmiany klimatu. Specjalistyczne internetowe wydawnictwo Environmental Research Letters dokładnie zbadało 4 tys. publikacji naukowych z tej dziedziny, które ukazały się przez ostatnie 20 lat. Jeśli o tym, co jest prawdą, a co mitem, ma przesądzać opinia większości naukowców, to trzeba wiedzieć, że 97 proc. badaczy zgadza się z tezą, że działalność człowieka, zwłaszcza emisja dwutlenku węgla do atmosfery, ma znaczny wpływ na ocieplenie. Dziesięciolecie 2000–10 było najcieplejsze z dotąd rejestrowanych, czego dowodem jest zwłaszcza szybkie topienie się lodów na Antarktydzie. Zmniejszenia emisji CO2 nie udaje się osiągnąć mimo ambitnych celów, jakie stawia sobie ONZ. Burzliwe dyskusje przeniosą się jesienią do Polski: Warszawa będzie gościć światowy szczyt klimatyczny – Konferencję ONZ ds. zapobiegania zmianom klimatu. Że pogoda w stolicy będzie wówczas pod psem, można założyć w ciemno, bez naukowych podstaw.

Polityka 25.2013 (2912) z dnia 18.06.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną