Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Mokro, ale cieplej

Czy człowiek ma wpływ na globalne ocieplenie klimatu? Czy człowiek ma wpływ na globalne ocieplenie klimatu? Mike Hollingshead/Science Faction / Corbis

Gwałtowne burze, powodzie i w ogóle deszczowa i kapryśna chłodna pogoda każą laikom wątpić nie tylko w globalne ocieplenie, ale i w to, że człowiek ma jakiś wpływ na zmiany klimatu. Specjalistyczne internetowe wydawnictwo Environmental Research Letters dokładnie zbadało 4 tys. publikacji naukowych z tej dziedziny, które ukazały się przez ostatnie 20 lat. Jeśli o tym, co jest prawdą, a co mitem, ma przesądzać opinia większości naukowców, to trzeba wiedzieć, że 97 proc. badaczy zgadza się z tezą, że działalność człowieka, zwłaszcza emisja dwutlenku węgla do atmosfery, ma znaczny wpływ na ocieplenie. Dziesięciolecie 2000–10 było najcieplejsze z dotąd rejestrowanych, czego dowodem jest zwłaszcza szybkie topienie się lodów na Antarktydzie. Zmniejszenia emisji CO2 nie udaje się osiągnąć mimo ambitnych celów, jakie stawia sobie ONZ. Burzliwe dyskusje przeniosą się jesienią do Polski: Warszawa będzie gościć światowy szczyt klimatyczny – Konferencję ONZ ds. zapobiegania zmianom klimatu. Że pogoda w stolicy będzie wówczas pod psem, można założyć w ciemno, bez naukowych podstaw.

Polityka 25.2013 (2912) z dnia 18.06.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Archiwum Polityki

Niepokorni

Historię PRL odmierza kilka dat społecznych protestów przeciw ludowej władzy, zwykle brutalnie lub krwawo tłumionych. W 1956 r. – czerwiec, w 1968 r. – marzec, w 1970 r. – grudzień, w 1976 r. – znów czerwiec... I gdyby nie tamte zdarzenia sprzed 30 lat, nie byłoby pewnie sierpnia 1980 r. i wyjątkowej polskiej drogi do wolności.

Marcin Kołodziejczyk
13.05.2006
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną