Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Auto za promile

Białoruski policyjny straszak. Białoruski policyjny straszak. Vasily Fedosenko/Reuters / Forum
Białoruś wypowiedziała wojnę pijanym kierowcom. Co prawda główne białoruskie drogi są w dobrym stanie, a w niektórych, słabiej zaludnionych regionach kraju ruch nie jest intensywny, to jednak statystyki niepokoją.

W zeszłym roku milicja zatrzymała 55 tys. pijanych kierowców, którzy przyczynili się do śmierci 174 osób (w 2012 r. w czterokrotnie ludniejszej Polsce w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców było 251 ofiar). Rząd w Mińsku chce zaostrzyć kary. Odstraszać mają zwłaszcza mandaty – kierowca, u którego stwierdzono ponad 0,3 promila alkoholu, może się spodziewać kary w wysokości od 50 do 100 tzw. jednostek bazowych, służących na Białorusi do obliczania wszelkich opłat administracyjnych, stypendiów itd. Od początku października ta jednostka to 130 tys. rubli, co oznacza, że maksymalny mandat wynosi równowartość około 4,5 tys. zł.

Najbardziej niesubordynowani muszą się liczyć z perspektywą konfiskaty samochodu. Auta stracą kierowcy recydywiści, czyli przyłapani dwukrotnie w ciągu 12 miesięcy. Przy czym nie ma znaczenia, czy kierujący są właścicielami pojazdów, nie ma też wyjątków dla cudzoziemców. Samochody przejęte przez państwo będą trafiać na licytacje, a dochód z nich powędruje do budżetu lub do poszkodowanych w wypadkach. Szerokiej drogi!

Polityka 45.2013 (2932) z dnia 05.11.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną