„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Donbas tężeje

Rinat Achemetow mówi: dość! Przełom na Ukrainie?

Rinat Achmetow Rinat Achmetow Konstantin Sazonchik/ITAR-TASS / Forum
Najbogatszy Ukrainiec zaczął się obawiać o swoje interesy, bo działania separatystów zaczynają dotykać również jego firmy i portfela. Najwyraźniej ma dość bałaganu w obwodzie, w którym króluje.

W jednej z jego fabryk odłączono prąd, w innej pracownicy nie dotarli na czas, bo nie działał transport, jeszcze gdzieś nie pozwolono pracować. W poniedziałek wieczorem wydał pilny apel do swoich pracowników, wezwał do strajku ostrzegawczego. Od wtorku, każdego dnia w południe, zawyją syreny, a ludzie wyjdą przed budynki. Tak zaprotestują przeciwko rozlewowi krwi i bandytyzmowi, jaki paraliżuje Donbas.

Kim są władze Donieckiej Republiki Ludowej, kto zna tych ludzi? Kto w świecie ich szanuje, kto uznaje tę tak zwaną republikę – pytał retorycznie Achmetow w telewizyjnym wystąpieniu. Dodał, że Donbas może się rozwijać jedynie wspólnie z Ukrainą, że podział kraju nikomu nie służy. Pierwszy raz tak wyraźnie opowiedział się za jednością kraju, pierwszy raz wezwał do walki o zachowanie takiej jedności. Czy to oznacza, że Achmetow poparł Kijów, czy tylko działa dla własnych interesów? Petro Poroszenko, kandydat na prezydenta, w niedzielnych wyborach przyznał, że Achmetow dzwonił do niego i pytał o radę. Poroszenko przekonał go chyba do działania.

Jeżeli apel Achmetowa odniesie skutek i wyjdą górnicy, którzy dotychczas w milczeniu przyglądali się wydarzeniom, to sytuacja na wschodzie może przybrać zupełnie nowy obrót. Oznaczałoby to koniec władzy separatystów, koniec destabilizacji regionu, a przynajmniej początek takiego procesu.

W Kijowie słowa oligarchy przyjęto na razie z rezerwą, dopóki nie będzie widać efektów. Choć faktycznie wszyscy od dawna czekali na taki właśnie gest. Na wschodzie proces destabilizacji uderza też w polityków, bo porywani są członkowie komisji wyborczych, zamordowano jednego z członków komitetu wyborczego Poroszenki. Zastrzelono także rolnika – za rzekome kontakty z Prawym Sektorem. Nie wydaje się, że wojsko i Gwardia Narodowa są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo wyborcom i komisjom bez poparcia Achmetowa i górników.

Coraz więcej osób wycofywało się z pracy w komisjach wyborczych w trosce o własne życie oraz życie swych rodzin. Ale koalicja przeciw separatystom i republice donieckiej rośnie w siłę.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną