Donald Tusk i jego europejska drużyna
Były polski premier objął stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Z kim będzie współpracował w Brukseli?
Gabinet Donalda Tuska
European Council President/Flickr CC by 2.0

Gabinet Donalda Tuska

Na czele gabinetu Tuska stał będzie Piotr Serafin, przez wielu uważany za współtwórcę sukcesu polskiego premiera. Serafin od 2012 r. był wiceministrem spraw zagranicznych odpowiedzialnym za szczyty europejskie. Uczestniczył w negocjacjach unijnego budżetu, klimatycznych i odbył słynną walkę o pierwiastkowy system głosowania w 2007 r., za który chciał kiedyś umierać premier Jarosław Kaczyński. Tusk mówi o nim, że jest „być może najlepiej przygotowany w całej Europie do pracy w Brukseli".

W nowym gabinecie szefa Rady Serafin będzie odpowiedzialny za strategię działania, szczyty G7 i G20 oraz koordynację całego zespołu współpracowników. Osobiste kontakty i negocjacyjne talenty Serafina będą na wagę złota.

Szefa gabinetu będzie wspierał jako zastępca Luksemburczyk André Gillissen. W ostatnich latach pracował w sekretariacie generalnym Rady UE, który m.in. przygotowuje projekty porządków obrad, sprawozdań, not i protokołów posiedzeń na wszystkich szczeblach. Razem z Serafinem Gillissen będzie odpowiedzialny za budowanie kompromisów między przywódcami podczas spotkań na szczycie.

Specjalną pozycję politycznego i komunikacyjnego doradcy zajmie Paweł Graś – były rzecznik polskiego rządu i były sekretarz generalny PO. Tusk wyjazd Grasia z Polski tłumaczył w specyficzny sposób: „No i co on by tu robił beze mnie, tak prawdę powiedziawszy...”. Teraz będzie się zajmował utrzymywaniem kontaktów z partiami w Parlamencie Europejskim oraz z parlamentami narodowymi.

Polityka zagraniczna

Główną ekspertką w sprawach zagranicznych będzie Riina Kionka. Urodzona w Stanach Zjednoczonych Estonka wcześniej pracowała w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych w wydziale ds. Azji Środkowej. Współpracowała też z wysokim przedstawicielem UE ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javierem Solaną (2007–2009) oraz była wiceministrem spraw zagranicznych Estonii odpowiedzialnym za sprawy europejskie.

Riina Kionka
Flickr CC by 2.0

Riina Kionka

W jej zespole znalazło się dwoje doradców odpowiedzialnych za różne obszary geograficzne. Szwedzki dyplomata Carl Hartzell będzie się zajmował m.in. Rosją, krajami Partnerstwa Wschodniego, centralną Azją, Bałkanami i Turcją. Natomiast Słowaczce Zuzannie Michalcovej-Szutiakovej powierzono politykę bezpieczeństwa oraz kontakt z NATO i państwami latynoamerykańskimi.

Oboje są doświadczonymi dyplomatami. Hartzell zdobywał doświadczenie jako główny doradca Helgi Schmidt (zastępczyni sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych) i członek gabinetu poprzedniej szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Zuzanna Michalcova-Szutiakova była doradczynią przewodniczącego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa (część Rady UE, zajmuje się wspólną polityką bezpieczeństwa), a w latach 2006–2011 współpracowała z Javierem Solaną w sprawie nierozprzestrzeniania broni i kwestii praw człowieka. Wtedy poznała Riinę Kionkę, która w tym czasie również pracowała dla Solany.

Sprawy ekonomiczne

Koordynatorem doradców ekonomicznych będzie Francuz Jean-Pierre Vidal, który pracował dla Hermana Van Rompuya od 2012 r. Przez dziesięć lat był szefem brukselskiego biura Europejskiego Banku Centralnego. W nowym gabinecie Tuska będzie jednym z głównych doradców zajmujących się reformą strefy euro – priorytetem nowej prezydencji.

Jean-Pierre Vidal
Lisbon Council/Flickr CC by 2.0

Jean-Pierre Vidal

W sprawach zatrudnienia, podatków, unii walutowej pomagać mu będzie niemiecka ekonomistka Maria Christina Jordan, która wcześniej pracowała w departamencie ekonomicznym Komisji Europejskiej. Problematyką wzrostu i inwestycji będzie się zajmować Włoch Alfredo Panarella, prawnik, który pracował w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj