Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Seria zamachów terrorystycznych: Francja, Tunezja, Kuwejt

W atakach terrorystycznych w Kuwejcie i w Tunezji zginęło kilkadziesiąt osób. W zakładach w Saint-Quentin-Fallavier w pobliżu francuskiego Lyon znaleziono ciało pozbawione głowy.
.KŻ/Polityka.

1. TUNEZJA

Do ataku terrorystycznego doszło u wybrzeża Tunezji – na plaży w popularnym kurorcie Kantaoui w Susie. Trzech terrorystów zaatakowało najpierw wypoczywających nad morzem turystów, potem wtargnęli do hoteli.

Z informacji tunezyjskiego ministerstwa zdrowia wynika, że zginęło 39 osób. To głównie cudzoziemcy: Brytyjczycy, Niemcy, Belgowie, Norwegowie i Irlandczycy. Rannych zostało 36 osób.

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wśród ofiar ataku w kurorcie Susa nie ma polskich obywateli, którzy wyjechali do Tunezji z biurami podróży. W kraju nadal przebywa ok. 3 tys. polskich turystów.

.Twitter.
.Twitter.
.Twitter.

Do ataku terrorystycznego przyznała się grupa bojowników Państwa Islamskiego. Sprawca zamachu to tunezyjski student, nieznany krajowym służbom antyterrorystycznym. Broń ukrył w parasolu plażowym. Zginął na miejscu po wymianie ognia z funkcjonariuszami.

Premier Habin Essid oświadczył, że w związku z zamachami władze planują w ciągu najbliższego tygodnia zamknąć 80 meczetów pozostających poza kontrolą rządu. Tunezyjskie władze utrzymują stan podwyższonej gotowości antyterrorystycznej już od marca. Wtedy doszło do zamachu w muzeum Bardo w Tunisie.

.KŻ/Polityka.

2. KUWEJT

Celem ataku był szyicki meczet Imam Sadiq Mosque in al-Sawaber w stolicy Kuwejtu. Według telewizji Al-Dżazira zginęło 27 osób, a 227 jest rannych.

.Twitter.
.Twitter.
.Twitter.

Ataku dokonał prawdopodobnie zamachowiec samobójca, który miał na sobie tzw. pas szahida. W meczecie w chwili zamachu było ok. 2 tys. osób. Świadek wydarzeń, Abdullah al-Saffar, poinformował, że do eksplozji doszło w południe, podczas modlitw, gdy meczet jest wyjątkowo zatłoczony. Frekwencja podniosła się też ze względu na Ramadan.

Za zamach wzięła odpowiedzialność grupa Prowincja Nadżd, stowarzyszona z IS, która wcześniej przyznała się do zamachów na meczety szyickie w Arabii Saudyjskiej w ostatnich tygodniach. 

.KŻ/Polityka.

3. FRANCJA

Do eksplozji doszło w zakładach Saint-Quentin-Fallavier niedaleko Lyon i Grenoble w środkowo-wschodniej Francji. W fabryce chemicznej znaleziono kilka małych urządzeń wybuchowych.

Francuska policja znalazła ciało pozbawione głowy. Głowę znaleziono w innym miejscu, zawieszoną na bramie i pokrytą napisami w języku arabskim. Był to szef przedsiębiorstwa z okolic Lyonu, pracodawca Salhiego. W wyniku eksplozji dwie inne osoby zostały ranne.

.Twitter.

W sprawie zatrzymano dotychczas jednego podejrzanego – sprawca miał przy sobie islamską flagę. Z informacji ministra spraw wewnętrznych Francji wynika, że to 35-letni Yassine Sali, mieszkaniec pobliskiego Saint-Pries, dobrze znany służbom antyterrorystycznym. Bernard Cazeneuve poinformował, że w latach 2006–2008 Sali był podejrzewany o przynależność do radykalnej grupy salafitów, ale śledztwo wówczas umorzono.

Sprawców mogło być więcej. Do fabryki wjechali samochodem, detonując zbiornik gazu. Świadek wydarzeń – na którego powołuje się CNN – twierdzi, że widział grupę mężczyzn trzymających w rękach islamskie flagi. „Ciało ze ściętą głową odnaleziono w pobliżu fabryki, ale nie wiadomo, czy zostało tu przetransportowane, czy nie” – podaje informator dziennika „The Guardian”.

Do zamachu doszło ok. godz. 10. Sekcja antyterrorystyczna francuskiej prokuratury już wszczęła dochodzenie. Na miejsce udał się natychmiast minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.

Trzeba przede wszystkim wyrazić solidarność wobec ofiary. Takie wyrazy solidarności złożono mi również na szczycie europejskim. Odpowiedzią na te wydarzenia musi być działanie, prewencja. Nie możemy ulegać strachowi – mówił prezydent François Hollande podczas konferencji prasowej.

Po atakach podniesiono alert antyterrorystyczny w Hiszpanii i we Włoszech. W Hiszpanii poziom alertu podniesiono z trzeciego na czwarty w pięciostopniowej skali. Hiszpański minister spraw wewnętrznych podkreślał, że ataki zbiegają się z rocznicą ogłoszenia kalifatu przez IS.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną